Zmiana na stanowisku prezydentam Mjanmy

Prezydent Republiki Związku Myanmy (Birma) U Htin Kyaw ogłosił w ostatnią środę swoją rezygnację. W krótkim oficjalnym oświadczeniu można przeczytać, że prezydent postanowił "wycofać się ze swoich obowiązków". Nieoficjalnie wiadomo, że ponad 70-letni Kyaw jest poważnie chory i więcej czasu spędził w 2017 roku na leczeniu niż sprawowaniu obowiązków głowy państwa.
Tego samego dnia swoją rezygnację złożył U Win Myint, przewodniczący izby niższej birmańskiego parlamentu, co spowodowało spekulacje o jego wyborze na kolejnego prezydenta państwa. Spekulacje te wyraźnie potwierdza piątkowy wybór U Win Myinta na wiceprezydenta
Zgodnie z konstytucją wybór nowego prezydenta zostanie przeprowadzony w ciągu siedmiu dni spośród 3 wice prezydentów. Do tego czasu obowiązki prezydenta przejmie pierwszy wice-prezydent 67-letni generał U Myint Swe, wieloletni prominenty przedstawiciel junty wojskowej rządzącej bezwzględnie i okrutnie Birma przez kilkadziesiąt lat.
Izba niższ palamentu MjanmyU Htin Kyaw został prezydentem Mjanmy na początku 2016 roku. w listopadzie 2015 roku doszło w Mjanmie do pierwszych po kilkudziesięciu latach częściowo wolnych wyborów (sytuacja przypominała polskie wybory z czerwca 89-podobnie i jak wówczas PZPR, armia birmańska zarezerwowała sobie część miejsc w nowym parlamencie), w których druzgocące zwycięstwo odniosła opozycyjna Narodowa Liga Na Rzecz Demokracji.
Armia również zagwarantowała sobie, ze legenda nie tylko birmańskiej opozycji, przywódczyni Ligi laureatce Pokojowej Nagrody Nobla Aun Sun Suuu Kyi nie zostanie prezydentem. W konstytucji został umieszczony zapis zabraniający sprawowania tej funkcji osobom mającym wśród bliskich krewnych cudzoziemców (w Mjanmie przesiąkniętej religijnym buddyjskim nacjonalizmem taki zapis nie jest niczym niezwykłym). Anglikiem był nieżyjący mąż przywódczyni opozycji, również jej dwaj synowie posiadają angielskie obywatelstwo.
Sama Aun oświadczyła jeszcze przed wyborami, że będzie "ponad prezydentem". I ona tez wyznaczyła na to stanowisko swojego wiernego współpracownika U Kyaw. Zapewne podobnie było obecnie. Rezygnacja prezydenta raczej nie zaskoczyła elit władzy w Mjanmie, na co wskazuje rezygnacja U Win Mynta i jego szybki wybór na wice-prezydenta. Zapewne było to wcześniej zaplanowane. Prezydenta marionetkę zastąpi kolejna marionetka podporządkowana Aun San Suu Kyi. Warto przy tym zapytać też o rolę parlamentu w Majnmie, który posłusznie desygnuje na najwyżsez stanowisko w państwie osoby wyznaczone przez noblistkę.
Zmiana na stanowisku głowy państwa zapewne nie przyniesie większych zmian z polityce Mjanmy ani roli jaka odgrywa Aun, będąca faktycznie pierwszą osoba w państwie. Ani w sytuacji mniejszości Rohingja, eksterminowanej przez birmańską armię.
Kilka dni temu Aun została ostro skrytykowana podczas szczytu Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Jak się szacuje, na skutek działań armii birmańskiej do sąsiedniego Bangladeszu uciekło 700 tysięcy Rohingjów.

źródło:
Irrawady
Times Of India

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer