Zmarł wieloletni więzien polityczny Palden Gyatso

800px-PaldenGyatso.jpgPalden Gyatso, 85-letni mnich buddyjski, wieloletni wiezień polityczny, który przemycił z Tybetu i pokazał podczas zeznań przed Komisja Praw Człowieka ONZ, narzędzia tortur, używane przez służby ChRL w Tybecie, zmarł w szpitalu w Dharamsali w piątek rano.
Jak podaje tybetański, emigracyjny serwis phayul.com, mnich chorował na raka wątroby i odszedł spokojnie z imieniem J. Św. Dalajlamy na ustach. Był jednym z najbardziej znanych byłych więźniów politycznych z Tybetu i Chin.

Został aresztowany w 1959 roku po stłumieniu przez Narodową Armię Ludowo-Wyzwoleńczą ChRL powstania w Tybecie przeciwko chińskiej okupacji. Spędził 33 lata w chińskich więzieniach i obozach. Po uwolnieniu w 1992 roku uciekł do Indii i zamieszkał w Dharamsali, gdzie napisał swoją, wydana również po polsku, autobiografię "Ogień pod śniegiem", opisującą dramat Tybetańczyków pod chińska okupacją.
W 1997 roku odwiedził Polskę na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
W 1998 roku otrzymał nagrodę im. Johna Huphreya (kanadyjskiego prawnika który przygotowywał pierwszą wersję Deklaracji Praw człowieka) przyznawaną przez kanadyjskie Międzynarodowe Centrum Praw Człowieka i Rozwoju Demokracji.
Prezydent CTA (demokratycznego, emigracyjnego rządu tybetańskiego) dr Lobsang Sangay powiedział Czcigodny Palden Gyatso poświęcił całe swoje życie sprawie Tybetu. Bądźmy wszyscy zainspirowani jego życiowym zaangażowaniem, a tym samym zobowiążmy się do wzmocnienia tybetańskiej walki o wolność.

Dzięki wspaniałej pracy ludzi z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka autobiografia Czcigodnego Paldena Gyatso jest dostępna nieodpłatnie po polsku.

źródło
phayul.com
CTA

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer