Zielony raj zeroemisyjny na Brahmaputrze

Rząd stanu Assam w północnych Indiach zainicjował pod koniec ubiegłego roku projekt uczynienia z wyspy Majuli na Brahmaputrze obszaru neutralnego węglowo, czyli o zerowym bilansie emisji CO2 do atmosfery.
Neutralność węglowa to możliwość równoważenia emisji dwutlenku węgla działaniami, powodującymi pochłanianie go z atmosfery.

Doriya_River_of_Majuli.jpg
Projekt o nazwie "Sustainable Action for Climate Resilient Development in Majuli" (co daje ładny skrót SACReD) został zainicjowany przez Departament Środowiska i Lasów Stanu Assam w połowie grudnia 2016 r. i ma doprowadzić do zerowej emisji w roku 2020.
Podstawowymi działaniami w początkowej fazie realizacji projektu będą: zwiększenie stopnia zalesienia wyspy oraz ochronę jej bioróżnorodności
Majuli o powierzchni 1250 km2 jest największą wyspą rzeczną świata, ma 160 tyś. mieszkańców. Wyspa nie ma rozwiniętego przemysłu a jej główną gałęzią gospodarki jest uprawa ryżu w 100 odmianach, bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych. Wyspa jest też obszarem cennym przyrodniczo, będąc siedliskiem dla wielu zagrożonych gatunków ptaków.

źródło: Times Of India

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer