XIX Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce

26 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodzić po raz XIX-ty Dzień Islamu, tradycyjnie przypadający po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasłem tegorocznego Dnia Islamu jest: Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy". Główne obchody odbędą się w Białymstoku.
An_overview_of_the_Kaaba_and_its_surroundings.jpgHasło Dnia Islamu jest hasłem ostatniego (z maja 2018) przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu:
Duch współzawodnictwa nazbyt często znaczył w przeszłości relacje pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami, a negatywne tego konsekwencje są doskonale widoczne: zazdrość, napięte stosunki i wzajemne oskarżenia. Te zaś prowadziły nieraz do agresywnych konfrontacji, zwłaszcza tam, gdzie religia została zinstrumentalizowana, najczęściej z powodu partykularnych interesów i politycznych motywów.

Tego rodzaju współzawodnictwo międzyreligijne deformuje obraz zarówno samych religii, jak i ich wyznawców, i sprzyja upatrywaniu w religiach nie źródła pokoju, ale przemocy i napięć.

Aby powstrzymać i przezwyciężyć te negatywne skutki ważne jest, abyśmy - chrześcijanie i muzułmanie - przywoływali wartości moralne i religijne, które są nam wspólne, uznając zarazem istniejące między nami różnice. Poprzez dostrzeżenie tego, co wspólnie wyznajemy oraz okazywanie szacunku wobec tego, co w uprawniony sposób nas różni, możemy silniej ugruntować solidną podstawę pokojowych relacji, przechodząc od współzawodnictwa i konfrontacji do skutecznej współpracy dla dobra wspólnego. W ten sposób zwłaszcza ci najbardziej potrzebujący otrzymają wsparcie; my zaś możliwość wiarygodnego świadczenia o miłości Wszechmogącego do całego rodzaju ludzkiego

Centralne obchody Dnia Islamu odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi W programie przewidziano czytanie Biblii i Koranu, wspólna modlitwę i przekazanie znaku pokoju oraz dwugłos muzułmańsko-katolicki. Katolików reprezentować będzie misjonarz, jezuita o. Zygmunt Kwiatkowski, który opowie o sytuacji religijnej w Syrii a muzułmanów Artur Konopacki z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, który opowie o sytuacji polskich Tatarów.
W piątek, w Warszawie, na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego odbyłae się konferencja "Kościół katolicki w dialogu z religiami. Od współzawodnictwa do współpracy", współorganizowana przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu, Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów z UKSW, KUL, UO i UWM.
w Krakowie 26 stycznia uroczystości rozpoczną się kościele oo. Franciszkanów wspólną modlitwą. W programach obchodów jeszcze warsztaty prowadzone przez muzułmankę i zakonnicę i wspólne gotowanie. dzień później w JCC (Centrum Społeczności Żydowskiej) Kraków przy wspólnym stole spotkają się Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie.

Organizacją, obchodzonego od 2001 roku Dnia Islamu w jest Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wraz z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, przy współpracy Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, przygotowała wkładkę do „Biuletynu Ekumenicznego", Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Znajdują się w niej materiały, które mogą posłużyć pomocą przy organizacji lokalnych spotkań lub do wykorzystania w osobistej refleksji z tej okazji. Materiały zawierają schemat tradycyjnego programu obchodów centralnych w Warszawie, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące Bożego stworzenia i troski o nie, tekst modlitwy wiernych z tej okazji oraz polskie tłumaczenie tegorocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer