Wzrost napięcia między Indiami i Pakistanem

Jak informuje The Hindu (jeden z z największych indyjskich dzienników), w sobotę 25 marca Pakistańska Agencje Bezpieczeństwa Morskiego (Pakistan Maritime Security Agency ) zatrzymała ponad 100 indyjskich rybaków i zajęła 18 trawlerów rybackich.
Rzecznik prasowy PMSA potwierdził aresztowania i oświadczył, ze jest to część działań Pakistanu podjętych dla zabezpieczenia swojego terytorium morskiego.
Rybaków odtransportowano do posterunku policji w stoczni w Karaczi, gdzie w areszcie będą oczekiwać do poniedziałku, kiedy mają stanąć przed sądem.
Zatrzymanie indyjskich rybaków miało miejsce dzień po tym jak indyjska straż przybrzeżna zatrzymała 9 pakistańskich rybaków i zajęła ich łódź w pobliżu Gujaratu.
Jak oświadczył Manish Lodhari sekretarz Krajowego Forum Rybackiego (National Fisherworkers Forum) rybacy zostali zatrzymani na wodach międzynarodowych.
Jest to drugi taki incydent w tym miesiącu. Wcześniej pakistańska agencja morska zatrzymała 115 indyjskich rybaków i 19 łodzi.

Incydenty te są kolejnym przejawem zaostrzenia stosunków miedzy Indiami a Pakistanem i krachu polityki Narendry Modiego, z początków jego kadencji, kiedy starał sie o ocieplenie relacji z Pakistanem. Mówiło się wtedy nawet o "urodzinowej (albo weselnej)dyplomacji". Premier Indii pod koniec 2015 roku niespodziewanie odwiedził Pakistan w drodze powrotnej z Afganistanu i wziął udział w weselu wnuczki premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, i jego urodzinach. Ubiegły rok to zacieśnianie relacji Panistanu z Chinami i Rosją. To bardzo niekorzystny dla Indii scenariusz dający ich głównemu konkurentowi-Chinom dostęp do Morza Arabskiego. Tym większego znaczenia nabiera trójkąt Afganistan-Iran-Indie.

Zatrzymana pakistańska łódź w porcie Gujarat

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer