Wyrok więzienia za łamanie praw pracowniczych

Prezes koncernu Samsung Electronics został skazany na karę 1,5 roku więzienia za utrudnianie działalności związków zawodowych. Według sądu w Samsungu działała zorganizowana antyzwiązkowa grupa przestępcza.

450px-Samsung_Galaxy_A50_screen.jpg17 grudnia sąd rejonowy w Seulu skazał prezesa Samsunga Li Sang Huna za działania w 2013 roku, kiedy był dyrektorem finansowych koncernu, podjęte przeciwko powstałej w dziale obsługi klienta organizacji związkowej.
Kilka dni wcześniej sąd na tej samej podstawie skazał na 16 miesięcy więzienia wice-prezesa Samsunga Kang Kyung-hoon'a Ogółem za utrudnianie działalności związkowej wyroki usłyszało 25 menadżerów koncernu, 7 z nich zostało skazanych na kary bezwzględnego więzienia. Lista zarzutów obejmuje m.in nielegalne zbieranie wrażliwych danych osobowych dotyczących stanu cywilnego, finansów osobistych i zdrowia psychicznego, wykorzystywanych do szantażowania aktywistów związkowych. Inną stosowaną w Samsungu praktyką było obniżanie płac członkom związków zawodowych
Skazani tworzyli, nieistniejące już elitarne biuro strategicznego rozwoju, którego działalność była ukierunkowana na zwalczanie związków zawodowych.

Sąd podkreślił, że istnieją "niezliczone" dokumenty opisujące szczegółowo praktyki utrudniania działalności związkowej", z których wynika jasno że miał miejsce "spisek, wspódziałanie i zmowa o charakterze przestępczym".

Dzień po ogłoszeniu wyroku firma wydała oficjalne oświadczenie, w którym można przeczytać, że koncern „głęboko przeprasza za spowodowanie obaw i rozczarowań wielu osób w związku z problemami pracowniczymi (...) Pokornie akceptujemy fakt, że perspektywa firmy i postrzeganie związków zawodowych w przeszłości nie spełniały publicznych standardów i oczekiwań społecznych (...) firma wprowadzi zorientowane na przyszłość i zdrowe relacje zarządzania zasobami ludzkimi oparte na szacunku".

W listopadzie powstał związek zawodowy Samsung Electronics przy Federacji Koreańskich Związków Zawodowych, jednej z dwóch największych koreańskich organizacji związkowych. Wcześniej w Samsungu działały jedynie trzy małe organizacje związkowe.

Działalność antyzwiązkowa była przez długie lata normą w Samsungu, którego założyciel, zmarły w 1987 roku Lee Byung-chul, wielokrotnie podkreślał, ze nigdy nie pozwoli na działalnosc związków w firmie.

"To kolejny sygnał zmiany ze strony południowokoreańskiego systemu sądowniczego, który wcześniej dawał łagodne wyroki skazanym biznesmenom ", skomentował werdykt profesor Park Sang-in, z Uniwersytetu Narodowego w Seulu.

Nie są to pierwsze problemy z prawem na wysokim szczeblu w Samsungu. W więzieniu spędził rok Lee Jae-yong, były prezes Samsunga a do dzisiaj jego faktyczny lider, skazany za korupcję w procesie związanym ze skandalem korupcyjnym byłej prezydent Korei Południowej Park Geun Hie odbywającej obecnie wyrok 32 lat więzienia za korupcję, nadużycie władzy i wymuszenia.
Korea Południowa do końca lat osiemdziesiątych była wojskową dyktaturą, obaloną przez gwałtowne protesty społeczne, również masowe demonstracje doprowadziły do odsunięcia od władzy i skazania skompromitowanej Park Geun Hie.
Warto tu dodać, ze dzieje się to w kraju którego mocno zhierachizowana, oparta na ideach konfucjańskich kultura jeszcze w latach 80-tych owocowała katastrofami lotniczymi wynikającymi z konwencji zabraniaąacej drugiemu pilotowi zwracania uwagi przełożonemu (kapitanowi) na popełniane błędy.
Ta kultura jednak nie przeszkadza Koreańczykom występować przeciwko skorumpowanej władzy, ani koreańskim sądom orzekać surowych wyroki wobec osób na najwyższych szczeblach władzy i biznesuza łamanie prawa.
Jeżeli porównamy to ze standardami europejskimi i takimi sprawami jak historia Jean Claud Junckera, który w nagrodę za udział w aferze korupcyjnej gdy był premierem Luksemburga otrzymał stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej czy sprawą "panama papers" i tym co z niej wynikło , a właściwie nie wynikło, jasno widać, ze powinniśmy uczyć się standardów demokracji i państwa prawa od Koerańczyków

źródła:
Sydney Morning Herald
The Wall Street Journal
The Union Journal
NDTV
Channel News Asia
Joongang Daily

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer