Odkopano najstarszą świątynię buddyjską. Archeolodzy potwierdzają wierzenia buddystów.

W poniedziałek na stronie internetowej magazynu Antiquity poinformowano o odkryciach dokonanych podczas wykopalisk na terenie buddyjskiej świątyni Maya Devi w Lumbini, wzniesionej jak wierzą buddyści w miejscu narodzenia Buddy Siakjamuniego.
Pochodząca z trzeciego wieku przed naszą erą, wybudowana przez króla Asiokę światynia z cegły była do tej pory najstarszym znanym zabytkiem buddyzmu. Wielu uczonych twierdziło na tej podstawie, że na ten okres należy datować życie Buddy.

Wykopaliska odsłoniły wcześniejszą drewnianą świątynię, o podobnej strukturze,co wyraźnie wskazuje, że późniejsza budowla jest przebudową i kontynuacją wcześniejszego miejsca kultu.
Jak powiedział Robin Coningham z United Kingdom's Durham University "Był poważny spór o to kiedy żył Budda, teraz mamy wyraźny dowód, w postaci tej świątyni, że było to w VI wieku przed naszą erą"

Maya Devi źródło zdjęcia: Photograph by Ira Block, National Geographic

Kopiący w centrum sanktuarium archeolodzy odkryli pozostałości datowanej na około 500r. p.n.e. balustrady, otaczającej drzewo w niezadaszonym centrum miejsca kultu.Naukowcy odkryli również zmineralizowane korzenie drzew i stwierdzili, iż brak śladów jakichkolwiek krwawych ofiar co potwierdza, że była to świątynia buddyjska.

Praca naukowców była tym trudniejsza, że świątynia Maya Devi, jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w buddyzmie i pozostawała cały czas otwarta dla pielgrzymów.

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer