Wycięcie lub Pomnik Przyrody – na szali ważą się właśnie losu sosny z Wawra

Wycięcie lub Pomnik Przyrody
– na takiej szali ważą się losy sosny z Wawra.
I wszystkich drzew, które rosną w pobliżu infrastruktury kolejowej.

Od ponad pół roku trwa walka mieszkańców, aktywistów
i urzędników o uchronienie przed wycinką sosny przy ul. Patriotów w Wawrze, którą chcą wyciąć PKP Polskie Linie Kolejowe S.A .
Jak pisze Tustolica.pl ,,W czerwcu dzielnicę obiegła wiadomość, że przebudowa linii kolejowej może oznaczać wycinkę bodaj najbardziej charakterystycznego drzewa w Wawrze - krzywej sosny, rosnącej przy Patriotów na granicy Falenicy i Józefowa.”
Krzywa acz urokliwa sosna wawerska przechylona jest w kierunku jezdni a nie torów kolejowych.
Nie zagraża więc samochodom ani tym bardziej pociągom, co stwierdzono w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Biura Ochrony Środowiska. Z tzw. testu obciążeniowego wynika, że jej stan jest stabilny, statyka dobra i drzewo jest zdrowe.
Zaleca się jedynie kontrolę w przypadku dużych opadów śniegu, który może nagromadzić się w rozłożystej koronie.

Biuro Ochrony Środowiska jest w trakcie inicjatywy ustawodawczej, projekt uchwały zostanie skierowany do konsultacji społecznych i ma trafić na marcową sesję Rady Dzielnicy Wawer.
Urzędnicy z BOŚ-u zamierzają również wystosować pismo do PKP informujące o wszczętej procedurze, żeby powstrzymać wycinkę - zanim drzewo otrzyma status Pomnika Przyrody.

Jest to bardzo istotne działanie również w obliczu planowanej przez Ministerstwo Infrastruktury zmiany przepisów, która ma zezwolić na wycinanie drzew rosnących nawet w odległości 15 metrów od torów, a nie 6 metrów – jak było dotychczas. O procedowanie ustanowienia sosny pomnikiem przyrody do Ratusza, a także o zmianę podejścia do PKP PLK, wystąpił wiceburmistrz Wawra - Jacek Wiśnicki.

Szeroka i swawolna dekapitacja drzew, niezbędnych nam do oczyszczania powietrza z wyziewów cywilizacyjnych, to wynik nieaktualnego i szkodliwego dla nas wszystkich wzorca,
jakoby natura dla cywilizacji,była jak kwiat do kożucha.

Tymczasem taka duża sosna absorbuje 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym ok. 720 kg życiodajnego tlenu. Drzewa iglaste spełniają tę funkcję przez cały rok.
Również w okresie jesienno-zimowym w odróżnieniu od drzew liściastych, które mogą pełnić taką rolę, tylko wtedy gdy mają liście. Dziennie dorodna sosna produkuje tyle tlenu, ile potrzebują na dobę 3 osoby. Drzewa i tereny zielone mogą również wokół siebie obniżać temperaturę, a także chronią przed nagłymi zmianami temperatury, łagodząc klimat. Fitoncydy oraz lotne związki zwane olejkami eterycznymi wydzielane przez drzewa pełnią rolę bakteriobójczą.

Nieuzasadniona wycinka drzew leży również w kontrze do ,,Planu strategii do adaptacji zmian klimatu m.st. Warszawy do roku 2030" w którym czytamy
o szczególnej ochronie drzew (istniejących a nie tylko tych będących w planach) i wzmocnieniu roli zielone infrastruktury.

Urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska, jako jeden z powodów przypadków pochopnego wycięcia drzewa, wskazują na braki kadrowe, oraz obciążenie jednej osoby wieloma zadaniami jednocześnie m.in. ochroną powietrza, odpadami, kwestią hałasu, pomocy zwierzętom i drzewami właśnie.

Po stronie społeczeństwa obywatelskiego leży czujność
w kwestii naszego wspólnego dobra publicznego, jakim jest zieleń i uzależnione od niej czyste powietrze.

I tu oprócz poznania swoich drzew sąsiadów, mamy narzędzie
od Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w postaci mapy, na której nanoszone są wnioski i zgody na wycinkę drzew w Warszawie.
Po najechaniu kursorem na kółko, które oznacza drzewo pokazuje się okienko z informacją jak drzewo się nazywa po polsku i po łacinie, jakie ma wymiary i napis Aktualność danych na dzień:
Są też drzewa bez nazw, a wszędzie brakuje informacji czy wycięcia już dokonano, lub do kiedy wycinka ma być zrealizowana.
Tak jak w przypadku tego drzewa na zdjęciu z adnotacją 18.06.2013. Na mapie nie ma możliwości wyszukiwania ulic inaczej niż ręcznie.

Mapa ZZW male.jpg

Solidarna obrona naszej przyrody, partycypacja społeczeństwa w planowaniu przestrzeni publicznej - to szansa na lepszą jakość życia na wszystkich.

Gabriela Morawska

Zdjęcie sosny wawerskiej z Google maps

Sosna z Wawra na Pomnik Przyrody małe.jpg

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer