Wybory prezydenckie w Mongolii

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Mongolii 26 lipca nie przyniosła rozstrzygnięcia poinformował we wtorek rano czasu miejscowego Generalny Komitet Wyborczy.
Najwięcej głosów otrzymał Khaltmaa Battulga z opozycyjnej Partii Demokratycznej, wpływowy biznesmen, właściciel stacji telewizyjnej C1 i zawodnik sztuk walki. Battulga otrzymał 517 tyś. głosów co przełożyło się na 38,1%. Swoją popularność budował w ostatnich latach wizerunkiem patrioty i nacjonalisty, krytykującego relacje Mongolii z Chińska Republika Ludową i obietnicami zmian.

State_emblem_of_Mongolia.svg_.pngW drugiej turze zmierzy się z Miyeegombyn Enkhboldem z rządzącej Mongolskiej Partii Ludowej ("postkomuniści") na którego głosowało 411 obywateli czyli 30,3%. Ekhbold jest wieloletnim partyjnym funkcjonariuszem pełnił m.in. funkcje premiera, burmistrza Ułan Bator, przewodniczącego partii, obecnie zaś piastuje stanowisko przewodniczącego parlamentu. Jest typowym przedstawicielem rządzącego Mongolią establishmentu partyjno-państwowego z jego wszystkimi negatywnymi cechami takimi jak niechęć do zmian, korupcja czy brak patriotyzmu.
Trzeci z kandydatów Sainkhuugiin Ganbaatar, ekspert feng shui, kandydujący z ramienia Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej otrzymał jedynie o 2000 głosów mniej (30,2%). Partia zgłosiła protest wyborczy, w związku z tym, ze podczas podawania wstępnych wyników jej kandydat miał przewagę 15 tyś głosów nad Enkhboldem.

źródło:
Reuters
Fox News

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer