Wybory prezydenckie w Indiach

Ram Nath Kovind, przywódca Dalitów ("niedotykalnych"-najniższej, "nieczystej", grupy w indyjskim systemie kastowym) z rządzącej BJP (Bharatiya Janata Party-Indyjska partia Ludowa) premiera Modiego, złożył w piątek 23 czerwca, w indyjskim parlamencie dokumenty nominacyjne wymagane indyjskim prawem wyborczym. Kandydatowi towarzyszył, wraz z wieloma ministrami, premier Republiki Indii Narendra Modi.
Meira_Kumar iRam Nath Kovind.jpg
Partie opozycyjne zdecydowały poprzeć kandydatkę Kongresu Narodowego prawniczkę Meera Kumar, byłą minister sprawiedliwości społecznej i dobrobytu (Ministry of Social Justice and Empowerment) w rządzie Kongresu w latach 2004-2009. Gdyby wygrała byłaby drugą kobieta-prezydentem Indii.
Kandydaci zmierzą się w wyborach pośrednich 17 lipca.

Ram Nath Kovind byłby drugim w historii Indii prezydentem reprezentującym, liczącą ponad 150 mln hindusów, najniższą z indyjskich kast. W 1997 roku Kocheril Raman Narayanan został pierwszym "niedotykalnym" który sprawował urząd prezydenta Indii.
Zdaniem niektórych indyjskich komentatorów jego wybór będzie oznaczał prawdziwy koniec systemu kastowego w Indiach, formalnie zniesionego na przełomie lat 40 i 50, co potwierdził nawet zapis w konstytucji z 1950 roku. Orędownikiem praw dalitów był Mahatma Ghandi a najważniejszym działaczem społecznym wywodzącym się z tej kasty był pierwszy "niedotykalny", który zdobył wykształcenie uniwersyteckie, prawnik i współtwórca konstytucji niepodległych Indii, dr Bhimrao Ramji Ambedkar. Ambedkar doprowadził w 1932 roku do zagwarantowania puli miejsc dla niedotykalnych we władzach lokalnych w Pune. W latach 50-tych stał na czele ruchu dalitów przechodzących na buddyzm therawada. Buddystami zostało wówczas ponad pół miliona członków najniższej kasty. Nieuznawanie systemu kastowego było zarówno w czasach starożytnych jak i dziś potężnym magnesem przyciągającym hindusów z najniższych warstw do buddyzmu.

Prezydent Indii wybierany jest przez kolegium elektorów, w którego skład wchodzą deputowani obu izb parlamentu oraz legislatur stanowych.
Rola prezydenta w indyjskim systemie politycznym głównie reprezentacyjna. Reprezentuje Indie i podpisuje umowy w stosunkach międzynarodowych, które jednak nabierają mocy obowiązujących dopiero pod ratyfikacji przez parlament. Prezydent pozostaje też formalnym zwierzchnikiem sił zbrojnych z prawem wypowiadania wojny i ogłaszania pokoju. Co w obliczu nasilającego się niebezpieczeństwa wojny w Azji zwiększa znaczenie tego urzędu. Prezydent ma również duże prerogatywy ustawodawcze-może odmówić podpisania ustawy, bez możliwości odrzucenia weta przez parlament (w praktyce prawo to nie jest prawie w ogóle stosowane przez prezydenta).

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer