Watykański szczyt o dostępie do wody pitnej

„Dostęp do wody pitnej jest jednym z warunków godnego życia”
W dniach 23-24 lutego odbył się w Watykanie Szczyt o Dostępie Do Wody Pitnej, pod hasłem "„Prawo człowieka do wody”

398px-Fresh_water_fountain.jpgNa zaproszenie Papieskiej Akademii nauk do Stolicy Piotrowej przyjechali politycy, naukowcy i przywódcy religijni z całego świata aby wypracować międzynarodową strategię zarządzania wodą.
W obradach uczestniczyli m.in główny rabin Rzymu. Rzymu Riccardo Di Segni, minister spraw islamskich z Maroka Ahmed Toufiq i argentyński minister ds. środowiska.
"Dostęp do wody pitnej jest jednym z warunków godnego życia" – podkreślił przewodniczący obradom brazylijski kardynał Claudio Hummes.
Blisko 750 mln ludzi nie ma obecnie dostępu do wody pitnej. Każdego dnia z tego powodu umiera tysiąc dzieci.
W 2010 roku ONZ ogłosił, że dostęp do wody jest prawem człowieka. pomimo tego w wielu krajach świata miała miejsce prywatyzacja dostępu do wody. takie doświadczenia miały m.n. Argentyna, Boliwia, Filipiny, Indonezja, Tanzania, Boliwia, gdzie m.in zabraniano zbierania deszczówki czy zakazać kopania studni bez zezwolenia. W Europie z kolei po prywatyzacji dochodziło np. do podwyżek cen wody nawet o 400% w niektórych rejonach Portugalii czy zniszczenia nieremontowanej infrastruktury wodociągowej w Londynie.

Papież Franciszek w swojej wypowiedzi na forum podkreślił, że prawo do wody jest pierwszym i najbardziej fundamentalnym z praw człowieka. „Determinuje ono przeżycie ludzi i decyduje o przyszłości świata". „Tam, gdzie jest woda, jest życie. Ale tylko wówczas, gdy jest to woda czysta i zdrowa” – mówił Papież. Zaapelował o zacieśnienie i zintensyfikowanie wysiłków na rzecz przestrzegania tego prawa człowieka. "Jeśli nie będziemy respektować prawa do wody, nie będziemy też szanować innych praw" mówił Ojciec Święty "Jeśli nie będziemy respektować prawa do wody, nie będziemy też szanować innych praw". Ostrzegł też, ze III wojna światowa może być wojna o dostęp do wody pitnej, dlatego konieczne jest wypracowanie odpowiedniej polityki światowej, krajowej i regionalnej.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer