USA odmówiły wizy tybetańskim sportsmenkom

Odnosząca sukcesy w turniejach w całych Indiach żeńska, tybetańska drużyna piłki nożnej nie została wpuszczona do USA, gdzie miała wziąć udział w rozgrywanym w kwietniu, Pucharze Dallas, międzynarodowym turnieju drużyn młodzieżowych.
tybetanskie piłkarki.jpgW piątek 24 lutego w ambasadzie USA w Delhi poinformowano Tybetanki, że "nie mają dobrego powodu", by jechać do USA.
Stało się tak pomimo oficjalnego zaproszenia do udziału w turnieju, wystosowanego przez menadżera sportu i byłego piłkarza Gordona Harold Jago. Dr. Pepper Dallas Cup jest najstarszym młodzieżowym turniejem piłkarskim w USA. W przeszłości uczestniczyły w nim drużyny z ponad 100 krajów, w tym "peace team" z Irlandii Północnej w którym grali razem katolicy i protestanci, Żydzi i Palestyńczycy czy drużyna z ogarniętego wojną Iraku. Dla tybetańskiej drużyny udział w tych zawodach jest tym ważniejszy, że miały one, pod tybetańską flagą poprowadzić paradę w dniu otwarcia turnieju 9 kwietnia.

Drużyna istnieje od pięciu lat. Jej pierwszy mecz miał miejsce w 2012 roku na Gyalum Chemo Memorial Gold Cup, gdzie wygrały 2 do 0.
Jestem rozczarowana, planowałyśmy tę podróż od miesięcy. To była wielka chwila w życiu każdej z zawodniczek, gdy powiedziano im o podróży. To była ich szansa, aby powiedzieć światu, że tybetańskie kobiety są w stanie osiągnąć wszystko, powiedziała trenerka tybetańskiej drużyny, obywatelka USA Cassie Childers. Dodała też, ze obawiała się takiej decyzji-Tybetańczycy zazwyczaj mają problemy z otrzymaniem amerykańskiej wizy, ponieważ urzędnicy obawiają się, że wystąpią o azyl w USA.
Większość z 16 młodych kobiet grających w drużynie ma Indyjskie Certyfikaty Tożsamości, wydawane uchodźcom z Tybetu, dwie mają indyjskie paszporty a cztery obywatelstwo Nepalu. Średnia wielu piłkarek to 20 lat. Większość z nich w bardzo młodym wielu uciekła z Tybetu do Indii przez Himalaje, ryzykując życie by żyć w wolnym demokratycznym kraju, gdzie mogą kultywować swoją kulturę, język i religie.
Na pytanie NBC News departament Stanu odpowiedział, że przyczyny decyzji wizowych są poufne i nie udziela informacji na ich temat.
W oświadczeniu na stronie Dallas Cup można przeczytać, że zaproszenie dla sportsmenek z Tybetu będzie aktualne, dopóki nie otrzymają one wiz do USA, jak długo by to nie trwało i że będą one na turnieju "gośćmi VIP".

Na swojej stronie facebookowej Cassie Childers opublikowała krótki film z udziałem sportsmenek nagrody pod ambasadą, zaraz po odmownej decyzji.
"Nie mogłyśmy się doczekać tej podróży, nie dlatego, że była to wizyta w Stanach Zjednoczonych, ale dlatego że dawała nam możliwość reprezentowania naszego kraju Tybetu na całym świecie(...)Ale ambasada USA odrzuciła nasze wnioski wizowe stwierdzając, że nie mamy dobrego powodu aby tam pojechać. Co jest lepszym powodem niż to ze reprezentujemy nasz kraj"

Na stronie change.org można podpisać petycję skierowaną do amerykańskiego Departamentu Stanu o przyznanie wiz Tybetankom.
Swoje poparcie możecie też okazać pisząć do Cassie Childers i sportsmenek na fb
https://www.facebook.com/tibetwomenssoccer/
https://www.facebook.com/cassie.childers.3

źródła:
fb/Cassie Childers
Hindustan Times
NBC News

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer