Z Mordoru do prawdziwego życia

dla M.G.

Czy wiecie co to jest Mordor? Ale nie ten bajkowy, z opowieści Tolkiena a ten całkowicie realny...
Fizycznie czy geograficznie Mordor rozciąga się na warszawskim Mokotowie rozrastając się niczym rakowa tkanka od skrzyżowania Domaniewskiej i Wołoskiej.
Największe chyba w Warszawie zagłębie korporacji, nazwane przez menadżera z jednej z nich "Mordorem na Domaniewskiej" pochłaniające coraz bardziej przestrzeń publiczną i wyznaczające rytm swojego życia targetami, raportami,zebraniami... Tuż obok biurowców będących "sercem Mordoru jest tzw. "galeria handlową". Gdyby wybudować obok jeszcze "hotel kapsułowy" to mielibyśmy "trójkąt bermudzki" zamykający w sobie życie wzorowych, nowoczesnych obywateli i pracowników.
Są jednak takie chwile, kiedy można z wyjść z Mordoru i dotknąć prawdziwego życia, dotknąć tego co naprawdę ważne.

22 maja, czwartek, godzina 18, za chwilę zacznie się premierowy pokaz filmu "Tygrysie Serce", widzowie jeszcze się zbierają. Niektórzy zapewne jadą prosto ze swojego Mordoru, niekoniecznie na Domaniewskiej. Bo Mordor, jakkolwiek banalnie to brzmi, to stan umysłu... Umysłu pełnego lęków i pomieszania, umysłu pełnego chciwości, zazdrości i nienawiści czyniących z nas głodne duchy i demony.... Umysłu powtarzającego za agentem Smithem z Matrixa "ja, ja, ja, więcej MNIE"....
Reżyser filmu Marcin Fabiański i Piotr Jagodziński z Fundacji Theravada przed sala filmową witają widzów, na sali jest już czcigodny Vimokkha, jeden z bohaterów filmu.

Zajmujemy miejsca, sala się zapełnia...

Kilka minut wystąpienia Marcina i zaczyna się półgodzinny seans. Opowieść o nieustraszoności, determinacji i niezłomnym dążeniu do celu przez żyjących w dżungli mnichów z Tajskiej tradycji Leśnej. O wędrowaniu ścieżkami tygrysów by pokonać własny lek, o wolności wyrzeczenia się wszystkiego co przynosi pomieszanie....
Tajska Tradycja Leśna to jeden z najwspanialszych dowodów na żywotność i zdolność do samoodnowy Dharmy. Powstała w XIX wieku jako reakcja na styl życia mnichów w miastach, coraz bardziej oddalający się od ideałów i zasad Vinaji.
Dziś ta tradycja jest coraz bardziej zagrożona przez chciwość korporacji karczujących tajlandzką dżunglę. Od lat Tajlandia jest też szarpana konfliktem politycznym którego wynik może zaważyć na dalszych losach tej szkoły, tym bardziej, że jedna ze stron konfliktu chce unowocześnienia kraju i porzucenia tradycji...
Ale nie tylko dlatego tak ważny jest ten film. Marcin przemierzał Tajlandię, przemierzał miasta i dżunglę zadając najważniejsze pytania jakie możemy zadawać sobie i innym. I spotykał ludzi którzy z tych pytań uczynili sens swojego życia, swoją misję. I chociaż padają w filmie słowa o tym, że nie trzeba koniecznie żyć w lesie by medytować to jednak jak mówi jeden z mnichów, kontakt z naturą to kontakt z samym sobą a spokój leśnego odosobnienia pomaga w odkrywaniu własnej natury.
A jak mówi inny- to doświadczenie może i powinno przenikać całe nasze życie. nasze relacje z innymi ludźmi, naszą pracę i odpoczynek.
Gościem specjalnym pokazu był jeden z bohaterów "tygrysiego Serca" czcigodny Vimokkha. Mogliśmy więc bezpośrednio zetknąć się z tą żywą i potężną tradycja przekazu Dharmy Buddy.
Czcigodny Vimokha emanujący równocześnie niezwykłym spokojem i energią prezentował z prostotą i humorem Nauki Buddy w odpowiedziach na pytania widzów. Jego zrelaksowana czujność była najlepszym pokazem tego czym jest praktyka Dharmy i jak zmienia nasz umysł i cała postawę. To zdecydowanie było spotkanie z prawdziwym życiem, z człowiekiem który prawdziwie żyje i przeżywa każdą sekundę swojego życia.

Film jest szczególnie ważny również z tego względu, ze jest to pierwszy polski filmowy projekt crowdfundingowy. Crowfunding to nowa forma finansowania projektów biznesowych i społecznych, poprzez zbiórkę (zazwyczaj na specjalnej do tego stworzonej platformie internetowej, "Tygrysie Serce" zbierało fundusze na Polak Potrafi .
Powstały film jesdt tzw. "developmentem", następnym etapem będzie zbieranie funduszy na pełnometrażowy dokument o Tajskiej Tradycji Leśnej. Panowie mnóstwo taszi deleg dla was i waszego wspaniałego przedsięwzięcia.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer