Tybetański dzień Kobiet

J. Św. dalajlama weźmie udział w obchodach pierwszego "Tybetańskiego Dnia Kobiet" organizowanych przez Centralną Administrację Tybetu (tybetański rząd emigracyjny) w niedzielę 12 marca w Tsuglagkhang, znanym jako Świątynią Dalajlamy z racji położenia tuż obok Jego oficjalnej siedziby w Dharamsali i silnych z Nim związków.
"Tybetański dzień Kobiet" jest częścią działań mających na celu wzmacnianie pozycji i roli kobiet w tybetańskiej, i światowej społeczności.

Tibetan Women's Day.jpg
W grudniu ubiegłego roku J. Św. Dalajlama nadał dwudziestu tybetańskim mniszkom tytuł Geshema (żeńska forma gesha), ta historyczna decyzja miała charakter otwartej manifestacji poparcia Jego Świętobliwości dla pełnej równości płci. Wkrótce po tym wydarzeniu Kashag (tybetański parlament) ogłosił nową wersję "Tibetan Women’s Empowerment Policy". W lutym tego roku została zwołana pierwsza "Tybetańska Konferencja Kobiecego Przywództwa" ("Tibetan Women’s Empowerment Conference") inspirowana wizja Jego Świętobliwosci Dalajlamy, wkładu i roli Tybetanek w budowaniu Światowego, pokojowego przywództwa w XXI wieku. W trzydniowej Konferencji wzięło udział 340 kobiet i mężczyn.
Jego Świętobliwość na lutowej Konferencji powiedział: nadszedł czas tybetańskich kobiet, które mają potencjał i możliwość wyrażania swojego przywódzctwa i odwagi aby przyczynić się do światowego pokoju i harmonii"
Kolejnym krokiem było zadeklarowanie 12 marca dniem na rzecz wzmocnienia społeczno-politycznego przywództwa kobiet.
Warto zdawać sobie sprawę z rozumienia "kobiecości" i "męskości" w buddyzmie tybetańskim w którym aspekt żeński reprezentuje "mądrość" a męski "zręczne środki", a ich rozwijanie jest w równym stopniu niezbędne dla osiągniecia Oświecenia, czy w ogóle postępów na ścieżce Dharmy. Inaczej też, bardziej elastycznie rozumie się męską i żeńską tożsamość. Skoro inkarnujemy się raz jako kobieta, raz jako mężczyzna to równość płci i różnorodność, i elastyczność, zmienność naszych genderowych ról jest oczywista. Być może dlatego tam gdzie dominują od lat kultury buddyjskie czy szerzej dharmiczne transseksualizm jest częścią systemy społecznego od stuleci (jak w Indiach i Tajlandii)

źródło:
CTA

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer