Turyn pierwszym vege miastem Włoch

Nowa burmistrz Turynu zadeklarowała, ze chce by Turyn stał się pierwszym vege-miastem Włoch
Nowa burmistrz Turynu Chiara Appendino z Ruchu Pięciu Gwiazd,wybrana w czerwcowych wyborach samorządowych, zaprezentowała we wtorek swój pięcioletni program, którego częścią jest plan zmniejszenia spożycia mięsa i produktów zwierzęcych w stolicy Piemontu.

Projekt jest tym większym zaskoczeniem, że Piemont jest regionem słynącym ze swojej szynki i innych lokalnych specjałów mięsnych oraz serów
To pierwszy przypadek, gdy propagowanie diety roślinnej zostało włączone do programu politycznego we Włoszech.
"Promocja wegańskiej i wegetariańskiej diety to fundamentalny akt ochrony naszego środowiska, zdrowia naszych mieszkańców i dobrostanu naszych zwierząt" możemy przeczytać w programie ogłoszonym przez panią burmistrz. Program obejmuje m.in specjalne lekcje w szkołach na temat diety i opieki nad zwierzętami.
Obecnie w Turynie działa około 30 wegańskich i wegetariańskich lokali
Uznawany przez wielu komentatorów za populistyczny, Ruch Pięciu Gwiazd odniósł druzgocące zwycięstwo w ostatnich wyborach samorządowych, jego kandydaci obsadzili stanowiska burmistrzów w 19 z 35 pięciu miast w których wybierano nowe władze. Dieta roślinna jest w tym proekologicznym ugrupowaniu bardzo popularna. Luigi Di Maio, typowany na nowego przywódcę partii swoje trzydzieste urodziny na początku lipca świętował wegańskim tortem.
Ruch jest nowym zjawiskiem na włoskiej scenie politycznej. Partia została założona przez wpływowego blogera i komika Beppe Grillo pod koniec 2009 roku. Głoszą hasła antykorupcyjne, ekologiczne, eurosceptyczne, a także promujące demokrację bezpośrednią. W wyborach parlamentarnych w 2013 roku ugrupowanie zajęło trzecie miejsce (za koalicjami centrolewicy i centroprawicy), uzyskując około 25% głosów, co przełożyło się na ponad 50 mandatów w Senacie i blisko 110 mandatów w Izbie Deputowanych. W wyborach europejskich w 2014 zdobyło poparcie około 21% głosujących i 17 mandatów w Parlamencie Europejskim, europosłowie M5S przystąpili do frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

źródło
http://www.thelocal.it

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer