Trump zezwala na budowę kontrowersyjnych ropociągów

Niestety, w pierwszych dniach urzędowania prezydent Donald Trump dał zielone światło wielu szkodliwym dla środowiska inwestycjom, w tym budowie ropociągu DAPL w pobliżu rezerwatu Standing Rock, dla którego przed kilkoma dniami, jeszcze w czasie prezydentury Baraka Obamy zaczęto przygotowywać ocenę oddziaływania na środowisko poszczególnych wariantów przebiegu oraz, co gorsze, wznowieniu prac przygotowawczych nad zawetowanym przez Obamę ropociągiem XL Keystone z kanadyjskich złóż łupków bitumicznych, o podobnym przebiegu, co DAPL, czyli przez historyczne terytoria plemienne Lakotów i innych preriowych Indian. Wzrost opłacalności wydobycia łupków bitumicznych w Kanadzie oznacza wzrost wydobycia, powstanie nowych kopalń i tym samym rozszerzenie terenów dotkniętych największą klęską ekologiczną na świecie, które pochłonęły do niedawna dziewicze lasy w kanadyjskiej Prowincji Alberta, należące do Indian Kree.
Ponadto polityka Trumpa oznacza liberalizację przepisów dot. zanieczyszczeń odprowadzanych do wód i atmosfery przez przemysł oraz większy, niż dotychczas odstrzał wilków, gatunku mocno zagrożonego w kontynentalnych Stanach (poza Alaską).
Jednocześnie, wzrasta oddolnie ruch społeczny, który dąży do ocalenia cennych terenów przed agresywną polityką nowego prezydenta. Organizacje ekologiczne , takie jak Center for Biological Diversisty, czy NRDC zbierają fundusze na wynajęcie dobrych prawników, którzy będą mieli za zadanie na drodze prawnej obronić dekrety poprzedniej administracji chroniące przyrodę.
W ostatnich dniach na całym świecie odbyły się marsze, w których wzięło udział miliony ludzi w geście niezadowolenia wobec seksistowskiej, rasistowskiej i antyprzyrodniczej retoryki Donalda Trumpa.

O protestach Indian przeciwko budowie ropociągu DAPL pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: Donald Trump signs executive actions to push through Dakota Access and Keystone XL pipelines

Center for Biological Diversity

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer