Szczyt klimatyczny 2018 na Śląsku

Szczyt klimatyczny ONZ w 2018 roku odbędzie się w Katowicach, ogłosili na czwartkowej konferencji prasowej sekretarz wykonawcza konwencji klimatycznej Patricia Espinoza oraz minister środowiska Jan Szyszko.
Szczyty klimatyczne ONZ )Conference of the Parties) to coroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska dwukrotnie była ich organizatorem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

800px-Katowice_-_Kopalnia_Katowice.jpgW ramach szczytu w Katowicach odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14 Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). W imprezie ma wziąć udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 krajów, ogółem Katowice mogą spodziewać się kilkudziesięciu tysięcy gości.

Inicjatywa organizacji kolejnego szczytu klimatycznego w Katowicach wyszła ze strony Ruchu Autonomii Śląska, który zaapelował o to w grudniu ubiegłego roku.
"Organizacja szczytu klimatycznego daje możliwość dialogu w regionie górniczym z osobami wpływającymi na politykę klimatyczną" mówił wówczas Janusz Wita wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego z RAŚ.

Tegoroczny szczyt COP 23 odbędzie się na Fidżi. Republika Fidzi to małe wyspiarskie państwo w południowo-zachodniej części Pacyfiku, położone na ponad 800 wyspach i wysepkach pochodzenia wulkanicznego, zamieszkałych przez niespełna milion obywateli. Fidżi było pierwszym krajem który ratyfikował paryskie porozumienie klimatyczne. Wyspiarskie kraje na Pacyfiku takie jak Fidżi czy jeszcze mniejsze Kiribati, którego 100 tyś. obywateli zamieszkuje na 33 wyspach koralowych o łącznej powierzchni niewiele ponad 800 km2 są krajami najbardziej odczuwającymi destrukcyjne skutki zmian klimatu.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer