Śmiertelna choroba

Dzisiaj jest Światowy (i Ogólnopolski) Dzień Walki z Depresją.
Według szacunków WHO, depresja dotyka około 350 mln ludzi na całym świecie, co stanowi około 5–6% populacji świata. W Polsce jak się szacuje depresja dotyka nawet 10% populacji co przekłada się na ponad 3,5 mln osób!
Mówiąc inaczej każdy z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu, w bliskiej rodzinie, wśród przyjaciół osoby dotknięte tą przerażającą, śmiertelnie niebezpieczną chorobą.

Suicide_has_increased_because_of_depression.jpgKażdego dnia w Polsce popełnia samobójstwo 19 osób! Do tego trzeba doliczyć tych, których depresja doprowadziła do alkoholizmu,narkomanii czy bezdomności.
Bardzo często lekceważymy u siebie czy bliskich objawy depresji, zbywamy słowami "weź się garść", "uśmiechnij się".
W wielu wypadkach depresja kryje się za maską innej choroby, zaburzeń somatycznych, dolegliwości bólowych, zaburzeń łaknienia, problemów żołądkowych.
Niestety państwo polskie nie widzi tego problemu. Praktycznie nie mamy bezpłatnej pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. W Warszawie na wizytę w publicznej placówce u psychiatry czy psychoterapeuty czeka się kilka miesięcy. Jest w tym pewna chora logika - przez ten czas, albo choroba przejdzie albo chory popełni samobójstwo- w obu wypadkach budżet zaoszczędzi....Czarny humor to niestety jedyne co pozostaje. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego okazał się kompletnym fiaskiem, kolejne rządy i partie okazują się w tej kwestii wyjątkowo zgodne-uważają, że problem nie istnieje. A mamy do czynienia z jego potworną epidemią, przynoszącą nie tylko jednostkowe czy rodzinne tragedie, ale i całkiem wymierne straty dla gospodarki. Depresja oznacza bardzo często niezdolność do pracy, oznacza popadnięcie w inne problemy takie jak alkoholizm, narkomania, długotrwałe bezrobocie, bezdomność.
Chorzy na depresję cierpią w milczeniu, nie mają siły do głośnych protestów, domagania się swoich praw. Nie zorganizują pochodu przez Warszawę ani nie powołają partii politycznej, które będzie miała swoich posłów
i dokona zmian w prawie.
Pozostają rozmaite działania oddolne, wywieranie nacisku na polityków posłów, samorządowców, działania organizacji pozarządowych upowszechniające wiedzę o depresji, tak wśród chorych jaki i ich rodzin.
Jedną z najstraszniejszych rzeczy dla chorego na depresję jest brak zrozumienia jego cierpienia przez bliskich. To już odpowiedzialność każdego z nas. Nie oglądajmy się na polityków, nie oddawajmy odpowiedzialności za życie swoje i naszych bliskich. Dzisiaj jest Światowy Dzień Walki z Depresją, to dobry dzień by zacząć samoedukację, by zacząć szukać pomocy dla siebie i bliskich. Depresja to potworna choroba, cierpienie jakie niesie jest niewyobrażalne dla kogoś kto miał szczęście go nie doświadczyć. Depresja to choroba, śmiertelnie niebezpieczna,bo niszcząca każdy aspekt życia, ale można z nią sobie poradzić, można z nią żyć, można ją uleczyć.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer