Startuje proces Amber Gold

Dzisiaj przed gdańskim sądem rozpoczyna się proces w sprawie Amber Gold. Byli właściciele spółki-małżeństwo Marcin i Katarzyna P. są oskarżeni m.in. o oszustwo znacznej wartości i pranie brudnych pieniędzy. Poszkodowanych jest ok. 19 tyś. klientów Amber Gold, na łączną kwotę 850 mln zł. Akt oskarżenia liczy prawie 9 tyś. stron.
Prokuratura zamierza przesłuchać prawie 430 świadków, natomiast adwokat oskarżonych złożył wniosek o przesłuchanie wszystkich oskarżonych co oznaczało by faktyczne przeciągniecie procesu w nieskończość
Firma obiecywała wyjątkowo, nierealnie duże zyski z zainwestowanych pieniędzy i działała w latach 2009-2012, pomimo wielu ostrzeżeń ze strony specjalistów finansowych organy nadzoru finansowego zainteresowały się dopiero gdy spółka ogłosiła upadłość.
Sprawa ta jest jednak zaledwie wierzchołkiem góry lodowej jaka jest system finansowy współczesnego społeczeństwa oparty o zasadę "greed is good". Można powiedzieć, że małżeństwo P. nie zrobiło nic więc niż konsekwentnie i do końca realizowało zasadę "maksymalizacji zysku" jaka według klasyka Petera Druckera jest jedynym celem przedsiębiorczości i (neo)liberalną cnotę egoizmu. Nie jest to bynajmniej jakaś odosobniona patologia ale logiczna konsekwencja obecnego systamu społeczno-ekonomicznego.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer