Starcia na granicy indyjsko-birmańskiej

W środę 27 wześnia w pobliżu granicy birmańsko-indyjskiej doszło do starć armii indyjskiej z oddziałami Narodowej Socjalistycznej Rady Nagalandu (National Socialist Council of Nagaland).
Jak poinformowało dowództwo indyjskie, wojsko zadało poważne straty oddziałom NSCN-K podczas "odwetowego" ostrzału, wzdłuż granicy z Mjanmą. Według tego samego oświadcenia armia indyjska nie poniosła strat. Do ostrzału doszło około 5 rano, po tym, jak działający w pobliżu granicy z Mjanmą odział wojska został ostrzelany przez grupę NSCN-K.
Dowództwo armii indyjskiej zaprzecza twierdzeniom dowódcy NSCN-K Isak Sumi o przekroczeniu przez żołnierzy granicy z Mjanmą. Według informacjo podawanych przez Isac Sumi do starcia doszło około 15 kilometrów w głąb Mjanmy. Dowódca NSCN-K podał również, że odział rebeliantów nie poniósł strat, zginęło natomiast według niego trzech żołnierzy indyjskich a kilku zostało rannych.
9 czerwca tego roku w akcji odwetowej po ataku NSCN-K w Manipur, w którym zginęło 18 żołnierzy indyjskich oddziały armii indyjskiej wkroczyły do Mjanmy gdzie zniszczyły dwa obozy wojskowe rebeliantów. Takie działania dopuszcza porozumienie indyjsko-birmańskie o zwalczaniu NSCN.

326px-Unofficial_flag_of_Nagaland.svg_.pngNarodowa Socjalistyczna Rada Nagalandu to działająca po obu stronach granicy birmańsko-indyjskiej chrześcijańska grupa zbrojna dążącą do utworzenia niepodległego Nagalandu ("Nagalim") z terenów położonych obecnie w obu tych krajach zamieszkałych przez grupę etniczna Naga.
NSCN powstała w 1975 roku po tym jak separatystyczna Naga National Council podpisała porozumienie pokojowe z rządem Indii.
W 2015 roku lider NSCN T Muivah podpisał porozumienie pokojowe z premierem Indii Narendra Modim, nie uznane jednak przez część bojowników. Celem NSCN jest utworzenie niepodległego chrześcijańskiego i socjalistycznego Nagalandu.
Organizcja posądzania jest o powiązania z władzami Pakistanu i Chińskiej Republiki Ludowej, które to kraje maja ją zaopatrywać w broń i pieniądze.
Poparcie ChRL jest tym bardziej prawdopodobne, że władze w Pekinie wspierają terrorystów z pobliskiego Asaamu
W obecnej sytuacji kwestia Nagalandu staje tym bardziej paląca, że jest kolejnym, po groźbie chińskiej interwencji czynnikiem grożącym umiędzynarodowieniem konfliktu w Rakhine.

źródła:
Times Of India
India Express
Hindustan Times
Times Of Assam

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer