Sprzatanie Rezerwatu Wyspy Zawadowskie i Leczący Las

15/09/2017 21:24
15/09/2017 21:24

Miło nam powiadomić, że 16 września 2017 r. Stowarzyszenie Milinda w ramach Akcji Sprzątania Świata po raz drugi przystępuje do sprzątania Rezerwatu Wyspy Zawadowskie położonego nad Wisłą w Józefowie pod Warszawą.
Jest to bardzo urokliwy i cenny przyrodniczo zakątek Mazowsza, gdzie szeroko rozlana Wisła wpływa do stolicy.
Rosną tu przestoje starych topól i wierzb. Wzdłuż Wisły ciągnie się tu wydłużone Jezioro Łacha. Wiele gatunków zwierząt, w tym rzadkich gatunków ptaków znalazło tu swoją ostoję.
Niestety ten uroczy zakątek jest mocno zaśmiecony. Wezbrane wody Wisły co roku zabierają kolejną porcję plastiku zanosząc ją do Bałtyku, skąd trafia ona dalej do oceanu tworząc zagrażającą morskiemu życiu plastikową zupę. Wspólnymi siłami możemy dać odetchnąć temu pięknemu miejscu, Wiśle i nawet, pośrednio naszemu Morzu Bałtyckiemu.

Około godziny 16:00 zrobimy sobie przerwę w sprzątaniu. Pójdziemy do zagajnika starych topól białych, by tam pośród dostojnych drzew otworzyć nasze zmysły na otaczającą nas przyrodę, pozwolić jej aby wzbudziła w nas "naturalnego lekarza". Idea Leczącego Lasu wywodzi się z Japonii, gdzie znana jest pod nazwą Shinriyoku.
Więcej na ten temat możn poczytać tutaj: http://fundacjasanctusnemus.cba.pl/index.php/2017/07/27/kapiel-w-lesie-d...

Jak trafić?
Można tu dojechać autobusem 702 z Wiatracznej do przystanku Błota (koniec warszawskiej strefy biletowej) lub autobusem 213 kursującym z Gocławia również do przystanku Błota.
Można też podjechać pociągiem do Warszawy Falenica, skąd jeździ autobus 213 do przystanku Błota.
Następnie należy pójść ul. Podstołeczną aż do końca do Klasztoru Ojców Szentackich. Przed klasztorem skręcić w lewo w ul. Nowowiejską i przemieszczać się aż do ul. Wierzbowej (polna droga prowadząca do sosnowego lasu po prawej stronie). Pójść ul. Wierzbową prowadzącą przez wydmę porośniętą sosnami, minąć mostek i na wprost pod wielką topolą będzie się znajdował punkt wydawania toreb i rękawiczek.

Zbiórka w sobotę 16.09. o godzinie 12:00 przy ul. Wierzbowej przy zakręcie pod topolą. Tam wydamy worki i rękawiczki.

Gdzie: 
Józefów ul. Wierzbowa

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer