Spotkanie Kolibra z Żubrem w Białowieży

W dniach 22-24 sierpnia w Białowieży miało miejsce niezwykłe spotkanie, któremu patronowało nasze Stowarzyszenie Milinda. Przyjechała Shuni Giron - kapłanka Majów z Gwatemalii.
Towarzyszyło jej dwoje muzyków, a za razem jej uczniów - Tomy Harevis i Nani.
Harevis i Nani otworzyli spotkanie koncertem w domu kultury w Białowieży.
Następnego dnia podczas wykładów w domu kultury Szuni przybliżyła uczestnikom filozofię i kosmologię Majów podkreślając, że ten lud nie jest jakąś wymarłą cywilizacją prekolumbijską, ale żywymi ludźmi, którzy w samej Gwatemali posługują się 22 narzeczami, a zamieszkują także Meksyk, Belize i Honduras.

Bardzo ważnym punktem spotkania było odprawienie przez naszych gości ceremonii Świętego Ognia Pokoju, podczas której wezwano 20 archetypów będących emanacjami Hunabku - Wielkiego Ducha w religii Majów, której celem było przywrócenie harmonii lasów Puszczy Białowieskiej, ziemi na której rosną oraz harmonii w relacjach między lasem, a mieszkańcami okolicznych miejscowości.
Te relacje, co warto zauważyć, są trudne i skomplikowane. Mieszkańcy nie są przychylni ochronie Puszczy mimo iż mieli by z tego większe profity, niż z jej eksploatacji.

Podczas wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego Shuni odczuła, że ten las bardzo potrzebuje od ludzi pietyzmu i głębokiego szacunku. Zaproponowała także rozwój w regionie tzw. "turystyki ciszy" polegającej na tym, że uczestnicy zamiast rozmawiać, gonić i słuchać wykładów przewodnika będą się wczuwać w las, wsłuchiwać się w niego, łączyć z nim, aby poczuć jego moc i mądrość.

Nie przypadkiem Shuni nocowała w domu należącym do zmarłego przed rokiem Janusza Korbela, jednego z pionierów ruchu ekologicznego w Polsce po okresie PRL-u i założyciela organizacji Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. W Jego osobie Shuni odczuła duże podobieństwo, wręcz duchową wieź z jej zmarłym wujkiem, który mniej więcej w tym samym czasie, co Korbel, założył w Gwatemali prężną organizację ekologiczną ARCAS, działającą obecnie również na Hawajach.
Powiedziała, że została tu wezwana, cokolwiek miało to znaczyć.

Teraz bogaci w wiele wrażeń i doświadczeń mamy nadzieję, że w Świętym Ogniu Pokoju symbolicznie "wypaliło się" wszystko to, co zaburza harmonię tego niezwykłego miejsca.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer