Sondaż CBOS o marnowaniu żywności

Owoce, warzywa, pieczywo, resztki posiłków-co czwarty Polak w ostatnim tygodniu wyrzucił jedzenie do śmieci. Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadził sondaż na temat marnowania żywności.

Ponad połowa badanych (54 proc.) deklaruje, że w ich gospodarstwach domowych nigdy nie robi się zakupów na tak długi czas, by produkty psuły się, nim zdąży się je wykorzystać. Mniej niż co piąta osoba (18 proc.) twierdzi, że w jej gospodarstwie domowym zdarza się to zawsze lub dość często, a niewiele więcej niż co czwarta (27 proc.) – że rzadko, sporadycznie.

Marnowaniu żywnosci zapobiega m.in. sprawdzanie jakie produkty spożywcze ma się w domu-robi tak 61% badanych (zawsze lub prawie zawsze), sporządzanie listy zakupów-zawsze robi tak już tylko 31%, czasami-kolejne 31%, przechowywanie żywności w lodówce-warzywa i owoce przechowuje w lodówce zawsze lub prawie zawsze tylko 24% respondentów a 31%-czasami. 23% nigdy nie przechowuje warzyw i owoców w lodówce. Nadmiar żywności zamraża tylko 27%-zawsze lub prawie zawsze a 43%-czasami.

"Polacy, według ich własnych deklaracji, wyrzucają mniej jedzenia niż w 2005 roku, jednak w przypadku większości kategorii produktów - więcej niż w 2000 roku. Dotyczy to wędlin, mięsa i jego przetworów, mleka i jego przetworów oraz warzyw, owoców i przetworów owocowych. Można przypuszczać, że świadomość Polaków dotycząca marnowania żywności i sposobów przeciwdziałania temu zjawisku wzrasta" podsumowuje w swoim raporcie CBOS.
"Dane pokazują, że łatwiej wyrzucić żywność osobom zajmującym wysokie stanowiska, uczniom i studentom niż osobom starszym, a zwłaszcza oceniającym własne warunki materialne jako złe. Nie ulega więc wątpliwości, że marnowanie jedzenia jest domeną tak krajów, jak i ludzi zamożnych, i nadal potrzebna jest edukacja, jak można temu przeciwdziałać"

W Polsce konsumenci wyrzucają około 2 mln ton żywności rocznie, ogółem w Polsce marnuje się około 9 mln ton żywności, jak wynika z informacji podanych przy okazji ubiegłorocznego Dnia Żywności przez Federację Banków Żywności.

Sondaż "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 30 czerwca–7 lipca 2016 r. na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: PAP

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer