Słuchanie Ciszy

Żyjący w Stanach Zjednoczonych japoński malarz Chiura Obata, zauroczony pięknem gór Sierra Nevada w słynnym Parku Narodowym Yosemite w Kaliforni, powiedział znamienne słowa:

"Jedni uczeni lubią prowadzić wykłady, drudzy wieść dyskusje. Ty wiele możesz się nauczyć słuchając Ciszy."

Obata widział w potężnych, kalifornijskich sekwojach łączniki pozwalające kontaktować się Niebu i Ziemi.
Od tych majestatycznych drzew uczył się wytrwałości w życiu. Przecież przez 3 tysiące lat swego istnienia taka sekwoja oparła się nie jednej wichurze, burzy, śnieżycy, czy pożarom schodzącym z gór.

Gdy po ataku Japończyków na Pearl Harbour wszyscy japońscy emigranci w USA, a nawet amerykańscy obywatele japońskiego pochodzenia zostali internowani w specjalnych obozach pośród pustkowi, Chiura Obata również się tam znalazł.
Nie poddawał się jednak. Obserwując piękno otaczającej obóz pustyni i zamykających horyzont gór czerpał z nich siłę i natchnienie. Ciągle malował. Jego obrazy stały się swoistą dokumentacją życia w obozie. Założył nawet szkołę plastyczną, gdzie uczył internowane dzieci technik rysunku i malarstwa, pomagając im odciągnąć uwagę od cierpienia, a przenieść ją na piękno otaczającej obóz dzikiej przyrody. To przyniosło i jemu i dzieciom sporo otuchy i pomogło przetrwać trudne chwile.

Jest coś takiego w dzikiej przyrodzie, co napełnia człowieka siłą, oczyszcza umysł i uzdrawia. Lecz aby te tajemnicze energie mogły w nim zadziałać, musi się na nie otworzyć. Otworzyć oczy i widzieć. Otworzyć uszy i słuchać. Zaprosić las, góry, bagna i rzeki do siebie, tak, aby znikło wzajemne oddzielenie.

"Siedzieliśmy razem ja i Las łącząc się z Ciszą. Aż w końcu pozostał tylko Las".
*


Tomasz Nakoniecznmy

*Cytat z taoistycznej opowieści zawartej w książce "Strawa Duszy" Jacka Kornfiellda i Christiny Feldman

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer