Bóg kazał zabijać. Siedem śmiertelnych ofiar egzorcyzmów

Władze Panamy poinformowały o aresztowaniu 10 ewangelików za zabójstwo 6 dzieci i jednej osoby dorosłej podczas egzorcyzmów, które miały miejsce w wiosce Alto Terron, w rejonie miejscowości Santa Catalina na zachodnim wybrzeżu Panamy, ponad 200 kilometrów od stolicy kraju Panama City.
Zwłoki zostały odnalezione w ukrytym grobie w rejonie gdzie członkowie sekty torturowali rdzenną ludność podczas egzorcyzmów.

Jak poinformowała w czwartek 16 stycznia panamska prokuratura ofiary to dzieci w wieku od 1 do 17 lat i dorosła kobieta w ciąży. Policja aresztowała 10 członków ewangelickiej sekty Nueva Luz de Dios" "Nowe Światło Boga" i uwolniła 14 członków plemienia Ngabé Buglé torturowanych przez egzorcystów z sekty.

Ofiary zostały zabite podczas rytuału egzorcystów przez około 10 świeckich kaznodziejów, podczas rytuału egzorcystów w trakcie którego grupa rdzennych mieszkańców była torturowana, bita, przypalano, kaleczona maczetami by "żałowali za swoje grzechy". Ofiary były bite również... Biblią. Ofiary miały do wyboru-wyznać żal za grzechy lub zginąć.
bible_PNG50.pngPolicja została poinformowana o wydarzeniach przez trzech wieśniaków, którym udało się uciec i dotrzeć do szpitala.
Na miejscu, na ranchu należącym do sekty w budynku służącym za kościół, policja znalazła maczety, noże, Biblie i ciało złożonej w ofierze kozę. W kościele uwolnione grupę związanych ofiar egzorcyzmów.
Około dwóch kilometrów od budynku policja znalazła grób z 7 ciałami siedmiu zamordowanych podczas egzorcyzmów. Zdaniem policji ofiar może być więcej.

Sekta "Nowe Światło Boga" pojawiła się na tym terenie około trzech miesięcy temu, ale egzorcyzmy rozpoczęły się w sobotę 11 stycznia po tym gdy jeden z członków doświadczył wizji zesłanej przez Boga: wszyscy w pobliskiej osadzie mają żałować za grzechy lub umrzeć. Assiociated Press dotarła do miejscowego rolnika Josué Gonzáleza, którego żona i dzieci zostały zamordowane w trakcie obrzędów. W poniedziałek 20 stycznia zostali oni porwani przez członków sekty i uwięzieni w kościele na rancho należącym do sekty.
Dina Blanco, jedna z ocalałych ofiar sekty opowiedziała, że mieszkańcy wioski zostali związani, zasłonięto im oczy i bito Biblią i maczetami. Część z ofiar zmuszono do rozebrania się i przejścią przez żar.
Córka Diny Blanco, 9-letnia Ines, została zamordowana w trakcie rytuałów, według świadków, odcięto jej głowę.
Policja przetransportował helikopterami do szpoitala osoby ranne w efekcie obrzędów.

Dziewięciu z 10 aresztowanych członków sekty zostało oskarżonych o porwanie i morderstwo.

Nie wiadomo dokładnie jaka jest doktryna "Nowego Światła Boga". Od sekty odciął się kościół episkopalny Luz del Mundo (Światło Świata) z Meksyku, działający także w Panamie.
Na temat wydarzeń w Alto terron wypowiedział się również The Evangelical Alliance, łączący kościoły ewangelickie Panamy. Potępiamy wszelkie działania sprzeczne z biblijnymi postulatami miłości bliźniego, pomagania potrzebującym, szacunku dla godności życia ludzkiego i wszelkich innych zachowań, które zagrażają życiu można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez panamskie kościoły ewangelickie. W oświadczeniu zawarte zostało także kategoryczne stwierdzenie, ze sekta nie ma żadnych związków z kościołami ewangelickimi w Panamie
Według pastora Edwina Alvareza z Panama City, z Hosana Church, jednego z największych kościołów ewangelickich w Panamie łaczy działności "NŚB" z kultem "Mama, Tadta y Nina Chi" w którym na porządku dziennym są transe i religijne objawienia. Kult rozpoczęło w 1962 roku objawienie dwudziestoletniej Delii Bajerano młodej mieszkanki Panamy do której Jezus i Matka Boska... przyjechali na motocyklu z nieba i nakazali rdzennym mieszkańcom Panamy porzucenie szamańskich rytałow i intensywne modły w każdy weekend, w przeciwnym wypadku świata zostanie zniszczony przez Boga. Obecnie ruch obejmuje około jednej czwartej ludu Ngoba.

Ngabe Bugle to największa grupa rdzennych mieszkańców Panamy, żyjąca w ogromnym ubóstwie, pozbawiona dostępu do edukacji. Większość z Ngabe wyznaje rzymski katolicyzm, są wśród nich również m.in. wyznawcy Mormona, Świadkowie Jechowy, adwentyści a nawet bahaici, co dość dobrze oddaje strukturę religijną kraju w którym dominują katolicy (blisko 60%) ale występuje też wiele mniejszych grup religijnych czy to chrześcijańskich jak zielonoświątkowcy, Świadkowie Jehowy, adwentyśc liczne inne małe grupy chrześcijańskie ale też muzułmanie, bahaici, a nawet rastafarianie bahaioci i buddyści (których jest w tym niespełna 4 milionowym kraju około 30 tysięcy)


źródło:
patheos.com
New York Post
ABC
Daily Mail
evangelicalfocus.com
BBC

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer