Samospalenie w Ngaba we wschodnim Tybecie

Dhorbo
W środę, 7 listopada młody Tybetańczyk, o imieniu Dhorbo, dokonał samospalenia w mieście Ngaba w regionie Amdo (administracyjnie automiczna tybetańska prefektura Ngawa, w prowincji Syczuna), we wschodnim Tybecie.

Po podpaleniu Tybetańczyk wykrzykiwał hasła nawołujące do powrotu do Tybetu J. Św. Dalajlamy.
Nie wiadomo czy żyje i jakie są jego dalsze losy.
Ci z bojowników którzy przeżyją poparzenia są wywożeni do tajnych więzień w nieznanym miejscu. Rodzina nie jet informowana o ich stanie i losie.

Seria samospaleń rozpoczęła się, w okupowanym przez Chińską Republikę Ludową, Tybecie w 2011 roku. Od tego czasu podpaliło się już około 150 Tybetańczyków, pod hasłami niepodległości, wolności religijnej i powrotu J. Św. Dalajlamy do Tybetu.
Przywódca duchowy Tybetańczyków kilka lat temu zrezygnował z wszystkihc funkcji politycznych i przekazał władzę demokratycznie wybranemu (w powszechnych wyborach, przez tybetańską diasporę) parlamentowi i rządowi. Jest mimo to nadal uważany przez rząd w Pekinie za głównego przeciwnika politycznego. Za posiadanie fotografii J. Św. Dalajlamy w Tybecie grozi kara kilku lat i więzienia.
Ngaba (położone poza tzw. Tybetańskim Regionem Autonomicznym) jest ważnym ośrodkiem oporu przeciwko chińskiej okupacji Tybetu, Tu 16 marca 2011 roku 20-letni mnich Phuntsok z klasztoru Kirti, dokonał pierwszego aktu samospalenia w proteście przeciwko polityce wladz ChRL wobec Tybetu.
Do ostatnich aresztowań w tym rejonie doszło we wrześniu po protestach mnichów z klasztoru Gomang.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer