Rząd Ekwadoru grozi zamknięciem kolejnej pozarządowej organizacji społeczno-ekologicznej

Rząd Ekwadoru dąży do zamknięcia i zlikwidowania organizacji Acción Ecológica, ponieważ skutecznie wspiera Indian Shuar, którzy silnie sprzeciwiają się budowie ogromnej kopalni miedzi na ich terytorium, należącej do chińskiego konsorcjum górniczego EXSA.
Acción Ecológica jest pozarządową organizacją istniejącą od 30 lat, znaną w Ekwadorze i za granicą z obrony wspólnych praw ludzi i przyrody.
amazonwatch.jpg
Trzy lata temu w grudniu 2013 r. rząd Ekwadoru zamknął inną organizację Fundacion Pachamama, siostrzaną organizację sojuszu Pachamama Alliance, za skuteczne wspieranie Indian Amazońskich w blokowaniu 2,6 mln ha lasu deszczowego przed otwarciem na poszukiwania i wydobycie ropy naftowej. Aukcje mające na celu wydanie koncesji wydobywczych w wyniku protestów Indian wspieranych przez Fundacion Pachamama przyciągnęły wyjątkowo mało inwestorów (tylko 3 podmioty) i generalnie skończyły się w dużej mierze porażką.
Fundacion Pachamama podczas swej działalności miała fundamentalny wpływ na kształt konstytucji Ekwadoru uznającej jako pierwsza na świecie Matkę Ziemię za osobowość prawną. Organizacja ta była także mocno zaangażowana w szerzeniu pomocy medycznej wśród rdzennej ludności Amazonii oraz jako pierwsza zaczęła wprowadzać wśród tubylców łodzie napędzane energią słoneczną.

Teraz rząd chce zamknąć inną prężną organizację służącą rdzennym ludziom i przyrodzie - Acción Ecológica.
Aby do tego nie dopuścić, potrzebny jest zdecydowany głos światowej opinii publicznej. Rządom krajów rozwijających się, takich jak Ekwador, bardzo zależy na dobrym wizerunku na arenie międzynarodowej.
Aby pomóc Indianom ochronić ich ziemie przed grożącą katastrofą ekologiczną kopalnią miedzi, musimy zdecydowanie dać do zrozumienia prezydentowi Ekwadoru Rafaello Correa oraz jego administracji, że świat wie i patrzy im na ręce.
Stowarzyszenie Milinda popiera działania Acción Ecológica.

Prosimy zatem o podpisywanie się pod petycją dostępną pod niniejszym linkiem:
Defend Environmental Defenders! Stand with Acción Ecológica and the Shuar!

Kopalnia miedzi zagraża skażeniem rzek metalami ciężkimi już u źródeł. Rzeki są kluczowym elementem ekosystemu lasów deszczowych i zapewniają przetrwanie tubylcom czerpiącym z nich wodę do picia i łowiącym w nich ryby.
Otwarcie ziem Shuarów pod budowę kopalni będzie kolejnym dotkliwym ciosem dla lasów deszczowych, dla rzek i dla ludów rdzennych.

Źródło:
Press Release on the Arbitrary and Illegal Closure of Fundación Pachamama
Government of Ecuador Threatens Shut Down of Another Environmental and Human Rights Organization

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer