Rytualna korona z Nepalu wystawiona w Metropolitan Museum Of Art

The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku poinformowało, że otrzymało niezwykle rzadką ceremonialna koronę nepalską z przełomu XIII i XIV wieku. Koronę podarowała Muzeum kolekcjonerka sztuki z Chicago Barbara Levy Kipper.
Misternie wykonana z pozłacanej miedzi, o stożkowym kształcie korona jest unikatowym przykładem rytualnego nakrycia głowy używanego w odmianie Wadżrajany praktykowanej przez Newarów-grupę etniczną zamieszkującą Dolinę Katmandu. Korona noszona była przez newarskich wadżraczariów podczas ceremonii religijnych.

Na koronie umieszczone są przedstawienia czterech gniewnych i czterech łagodnych form Bodhisatwy Transcendentalnej Mądrości Mańdziuśriego w obramowaniach ze szlachetnych i półszlachetnych kamieni-turkusu, kryształu górskiego, koralu.
korona nepal.jpg
W centralnym miejscu na przodzie korony znajduje się rzadko spotykany wizerunek gniewnej emanacji Mańdziuśriego z mieczem i katwangą. Korona zwieńczona jest pięciopunktową wadżrą.

Założone w 1870 i oficjalnie otwarte w 1872 roku, Metropolitan Museum of Art jest najstarszym i największym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych, o powierzchni wystawienniczej 190 tyś. mkw. na której prezentowanych jest 2 mln prac.

źródło:
buddhistdoor.net
Metropolitan Museum

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer