Proces obrońcy praw człowieka w Chinach

Xu Zhiyong
Stanowisko International Tibet Network w sprawie procesu Xu Zhiyonga
Międzynarodowa koalicja działaczy na rzecz Tybetu wyraża zaniepokojenie procesem Xu Zhiyong, chińskiego obrońcy praw i uczonego, który podejmował wiele działań na rzecz zmiany chińskiego systemu prawnego i otwarcie wyrażał poparcie dla Tybetańczyków. Prawnik Xu Zhiyonga, Zhang Qingfang informował, że proces w związku oskarżeniami Xu o „gromadzenie tłumów w celu zakłócania porządku publicznego” odbędzie się 22 stycznia 2014 jako element rządowej kampanii przeciwko głosom protestu.
Aktywiści tybetańscy wzywają chiński rząd do natychmiastowego wycofania wszystkich politycznie motywowanych oskarżeń i uwolnienia Xu Zhiyoinga oraz apelują do światowych rządów o wywieranie nacisków na chińskich przywódców w sprawie Xu.

W grudniu 2012 r. Xu opublikował w New York Times artykuł „Tybet płonie”, w którym opisał swoje próby odwiedzenia rodziny Tybetańczyka o imieniu Nangrdol, który w akcie protestu dokonał samospalenia. Artykuł zakończył słowami: „Jest mi żal kiedy Hanowie milczą kiedy Nangdrol jak i inni podobni mu Tybetańczycy giną w imię wolności. Sami jesteśmy ofiarami, żyjący w wyobcowania, konfliktach, nienawiść i zniszczeniu. Dzielimy tę ziemię. To nasz wspólny dom, nasza wspólna odpowiedzialność, nasze wspólne marzenie - i to będzie naszym wspólnym wybawieniem”.

Xu Zhiyong jest założycielem think-tanku "Gongmeng" (Inicjatywa Otwartej Konstytucji) siedzibą w Pekinie, która przeprowadziła niezależne badania w sprawie powstań w Tybecie w 2008 roku. Raport zakwestionował stanowisko rządu chińskiego mówiące o tym, że Dalajlama stoi za protestami i przedstawił dowody, że protesty spowodowane były błędami w chińskiej polityce.

"Chcemy pomóc społeczeństwu i pomóc w budowaniu państwa prawa. Chcemy być obiektywni . Na takie pytania, jak Tybet, prawa człowieka i tak dalej chiński rząd ma swój pogląd, zagraniczne rządy i zagraniczne media mają swoje. Ale ważne jest też, aby mieć niezależny spojrzenie na problemy" – mówił wtedy Xu Zhiyong.
pełna wersja:http://tibetnetwork.org/tibet-campaigners-call-for-the-release-of-xu-zhiyong-2/

Zobacz próby relacjonowania procesu przez BBC: http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-25838209

Więcej także: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,15315823,Chiny__Proces_z...

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer