Proces aktywistów w Hong Kongu

Nawet do dziesięciu lat więzienia grozi Edwardowi Leung, 26-cio letniemu aktywiście społecznemu z Hong Kongu, rzecznikowi opozycyjnej niepodległościowej grupy Hong Kong Indigenous, za przywództwo w protestach w 2016 roku, podczas których doszło do gwałtownych starć z policją. Jest on wraz z pięcioma innymi aktywistami oskarżony o wywoływanie zamieszek, udział w nielegalnym zgromadzeniu i napaść na policjanta. Dwaj kolejni działacze HongKong Indigenous są poszukiwani przez policję

Do zamieszek doszło wtedy w okresie chińskiego Nowego Roku, na początku lutego a ich bezpośrednią przyczyna były policyjne ataki na nielicencjonowanych sprzedawców ulicznych w Mong Kok, zakupowej dzielnicy Hong Kongu.
Edward_Leung_in_2016_by-election.jpgProces aktywistów Rozpoczął się w środę 21 lutego. Już następnego dnia na ulicach Hong Kongu pojawiło się graffiti "Bohater Hong Kongu Edward Leung".
Wyrok wyda ława dziewięciu przysięgłych, pięciu kobiet i czterech mężczyzn. Prokurator Ric Kwonk oskarżył Leunga i drugiego aktywistę Ray Wonga o wygłaszanie "prowokacyjnych" przemówień w trakcie protestów. Zdaniem sądu rozprawa potrwa co najmiej dwa miesiące, w trakcie których zeznania ma złożyć prawie 100 świadków.


źródła:
Gulf News
Hong Kong Free Press
South China Morning Post

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer