Premier Naredra Modi w Azji Zachodniej

Premier Republiki Indii Narendra Modi w dniach 9-12 lutego odwiedził Jordanię, Palestynę, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Według oficjalnego komunikatu celem podróży było pogłębienie "wieloaspektowych więzi z rejonem Zatoki Perskiej i Azji Zachodniej". Priorytetem wizyty były kwestie współpracy energetycznej, handlu i inwestycji oraz bezpieczeństwa i walki z terroryzmem.
"Ten region jest kluczowym priorytetem w naszym zewnętrznym zaangażowaniu, cieszymy się żywymi, wielowymiarowymi więzami z tymi krajami, czekam z niecierpliwością na wzmocnienie rosnących i ważnych powiązań Indii z Zachodnią Azją i regionem Zatoki Perskiej" powiedział indyjski premier przed rozpoczęciem podróży.
Narendramodipic.jpgPierwszym punktem na mapie podróży premiera Indii była stolica Jordanii Amman, gdzie spotkał się z królem Abdullahem II. Z Jordanii Narendra Modi udał się do Palestyny, gdzie spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Narendra Modi był pierwszym premierem Indii przybywającym z wizytą w Palestynie.
W Abu Dabi spotkał się z następcą trony Zjednoczonych Emiratów Arabskich, księciem Mohammed bin Zayed Al Nahyan z którym wspólnie udał się w niedzielę 11 lutego na otwarcie World Government Summit odbywającego się w dniach 11-13 lutego, na którym wygłosił przemówienie inauguracyjne.
Istniejące od 2013 roku World Government Summit jest organizacją pozarządowa, powstałą w celu rozwoju kontaktów rządów, ekspertów z różnych dziedzin, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu międzynarodowym w celu poprawy życia ludzi na całym świecie. Realizacji tego celu służy organizowany od 2013 r. World Government Summit.
Wizyta premiera Modiego miała również swój wymiar religijny, ważny również osobiście dla indyjskiego przywódcy, praktykującego jogę (obchodzony również w Polsce Międzynarodowy Dzień Jogi był inicjatywa Marendry Modiego i jest doskonałym przykładem indyjskiej "soft power") i podkreślającego swoje przywiązanie do hinduistycznej tradycji (trzeba jednak dodać, ze w ubiegłym roku premier zdecydowanie odciął się od hindutwy i potępił działania "strażników krów") położył kamień węgielny pod hinduistyczna świątynię budowaną w ZEA pomiędzy Abu Dhabi i Dubajem, oraz odwiedził 200-letnią świątynię Sziwy w Omanie. W rejonie Zatoki Perskiej żyje ponad milionowa diaspora hinduska. Warto przy tym przypomnieć, że kontakty pomiędzy Indiami a Omanem mają tysiącletnia tradycję. W okresie średniowiecza obecny Oman był centrum handlu miedzy krajami basenu Oceanu Indyjskiego a Półwyspem Arabskim, Afryką i Europą.
Podróż premiera Indii nie tylko nawiązuje do tych wielowiekowych tradycji dobrych kontaktów między Indiami a krajami arabskimi ale też przypomina, że odbywały się one bez udziału Zachodu, co zdaje się być częścią strategii dyplomatycznej Narendry Modiego, polegającej na budowaniu dobrych dwu- i wielostronnych stosunków z krajami Azji i rejonu Oceanu Indyjskiego. Również udział w World Govenment Summit i wygłoszenie na nim inauguracyjnego przemówienia, wizyty w świątyniach hinduistycznych i islamskich są częścią konsekwentnej strategii budowania indyjskiej "miękkiej siły" i walki z wpływami Chińskiej Republiki Ludowej.

Dyplomatyczne zabiegi premiera Modiego w samych Indiach nawet przez część jego krytyków są uznawane za "imponujące" ale ich skuteczność w budowaniu przeciwwagi dla rosnącej potęgi Chińskiej Republiki Ludowej bywa podważana, podobnie jak wewnętrzna polityka w zakresie obronności. W "India Exprees" ukazał się artykuł "Indie w narożniku" autorstwa wice kanclerza Uniwersytetu Aśoka, Pratap Bhanu Mehta w którym poddaje on ostrej krytyce politykę obecnego rządu Republiki Indii i zabiegi dyplomatyczne premiera, jako stwarzającą jedynie złudzenie rosnącej potęgi kraju i nie mającej jasnych celów strategicznych i operacyjnych, co według autora artykułu widać na przykładzie bierności Indii w kwestii Roshingya czy w Nepalu. Zarzuca on również obecnemu rządowi brak koncepcji i strategii w tak kluczowej kwestii jak relacje z Pakistanem. "Jesteśmy bardziej osaczeni przez Chiny niż kilka lat temu" pisze Pratap Bhanu Mehta
Z kolei Manoj Joshi, członek Observer Research Foundation, najważniejszego indyjskiego think-tanku, pisze o sukcesie "zachodnioazjatyckiej" polityki premiera Modiego i jej wielkim znaczeniu dla bezpieczeństwa Indii, wzrostu gospodarczego i roli w świecie.

źródła:
Times Of India
Hindustan Times
India Express
NDTV
ORF

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer