Oświadczenie organizacji Amazon Watch odnośnie szalejących pożarów lasów w Amazonii

Christian Poirier, dyrektor programowy Amazon Watch, wypowiedział się na temat pożarów szalejących w brazylijskiej Amazonii:

„Pożary na niespotykaną skalę niszczące Amazonkę to międzynarodowa tragedia i niebezpieczny wkład w chaos klimatyczny. Dewastacja ta jest bezpośrednio związana z antyekologiczną retoryką prezydenta Bolsonaro, która błędnie określa ochronę lasów i praw człowieka jako przeszkodę dla wzrostu gospodarczego Brazylii. Rolnicy i ranczerzy zrozumieli przesłanie prezydenta jako licencję na bezkarne podpalanie lasów w celu agresywnego rozszerzenia działalności rolnej i hodowlanej na lasy deszczowe”.

Moira Birss, dyrektor ds. Kampanii finansowej w Amazon Watch, powiedziała o pożarach:

„Rdzenni mieszkańcy Amazonii od lat alarmują o zagrożeniach dla lasów tropikalnych i sprzeciwstawiają się zniszczeniom - niekeidy za cenę własnego życia. Teraz, gdy świat w końcu zwraca na to uwagę, ważne jest, aby zrozumieć również to, że rządy i firmy na całym świecie ośmielają się włączać w toksyczną polityką prezydenta Bolsonaro, gdy zawierają umowy handlowe z jego rządem lub inwestują w firmy agrobiznesu działające w Amazonii”.

Krótkie statystyki pożarów:

1. Pożary zostały najprawdopodobniej rozniecone przez rolników, którzy wyraźnie stwierdzili, że retoryka Bolsonaro zachęciła ich do przejęcia większej ilości lasów deszczowych pod rolnictwo. Jeden z organizatorów skoordynowanego protestu „Dnia pożaru”, w którym wezwano do zorganizowania skoordynowanych pożarów w całej Amazonii, powiedział: „Musimy pokazać prezydentowi, że chcemy pracować, a jedynym sposobem jest wylesianie. To tworzenie pastwisk przez [wycinanie lasu] i ogień.”

2. Według National Institute for Space Research, który monitoruje pożary za pomocą zdjęć satelitarnych, w Brazylii w tym roku miało miejsce 72 843 pożary, z czego ponad połowa w regionie Amazonii. To wzrost o 84% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

3. Amazonię często określa się mianem płuc planety produkujących 20% tlenu w ziemskiej atmosferze.

Amazon Watch jest organizacją non-profit założoną w 1996 roku w celu ochrony lasów deszczowych i wspierania praw ludności rdzennej w dorzeczu Amazonki. Współpracuje z tubylczymi i ekologicznymi organizacjami w kampaniach na rzecz praw człowieka, odpowiedzialności korporacyjnej i ochrony systemów ekologicznych Amazonii.

Źródło: Amazon Watch Statement on Forest Fires in the Brazilian Amazon

Tłumaczenie: Tomasz Nakonieczny

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer