Pożar najświętszej świątyni w Tybecie

w sobotę 17 lutego wybuchł pożar w jednym z najświętszych miejsc w Tybecie, najstarszej tybetańskiej świątyni buddyjskiej Dżokhang w Lhasie, wzniesionej w 614 r. przez króla Songcen Gampo, co uznawane jest za datę sprowadzenie Dharmy do Tybetu.
W mediach społecznościowych pojawiło się wideo pokazujące jak płonie jeden z największych zabytków światowej kultury.

Nie wiadomo dokładnie jak duże są zniszczenia. Oficjalne media poinformowały jedynie, że pożar wybuchł w sobotę popołudniu, został szybko ugaszony i nie doszło do zniszczenia żadnych relikwii znajdujących się w świątyni. W rejon Dżokhangu nie są dopuszczani zagraniczny dziennikarze, władze cenzurują media społecznościowe, blokując filmy ukazujące pożar. W Chińskiej Republice Ludowej wszystkie media społecznościowe są własnością firm chińskich (najpopularniejsyzy Weibo, na wzór Twittera, Youtu-Youtuba) a tym samym pozostają pod całkowitą kontrolą Chińskiej Partii Komunistycznej.
Według rządowej agencji Xinhua świątynia została w sobotę tymczasowo zamknięta ale już następnego dnia ponownie otwarta.
Jak podaje Radio Free Asia, powołując się na anonimowego informatora z Lhasy, dla zwiedzających i pielgrzymów otwarto jedynie parter, nie można było wchodzić na wyższe piętra świątyni a za najważniejszą relikwią, najstarszym posągiem Budy w Tybecie, Jowo Rinpoche zawieszono żółte zasłonki, być może zasłaniające zniszczenia.
W poniedziałek 19-ego, świątynia została zamknięta na kolejne kilka dni, do 22-ego. Według rządowych mediów Dżokang zamknięto aby mnisi w spokoju mogli celebrować Nowy Rok, który według kalendarza tybetańskiego rozpoczął się w piątek 16-ego lutego. Trwające dwa tygodnie celebracje Losaru (Nowego Roku) są jednymi z najważniejszych świąt w tradycji buddyzmu tybetańskiego.

Trudno obecnie stwierdzić jakie były przyczyny pożaru. Mógł on być zarówno efektem podpalenia, wypadku jak i zaniedbań, i nie zachowania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W zbudowanej w większości z drewna świątyni palono cały czas kadzidła i lampki ofiarne a jak stwierdziła ekipa CNN, która odwiedziła świątynię w 2016 nie była ona dostatecznie zaopatrzona w sprzęt gaśniczy.

Ponad tysiącletnia drewniana świątynia jest nie tylko jednym z najświętszych miejsc Tybetu ale też ważnym ośrodkiem oporu przeciwko chińskiej okupacji. Na terenie świątyni i w jej pobliżu dochodziło wielokrotnie do protestów mnichów buddyjskich, w tym samospaleń.
W okresie "rewolucji kulturalnej" w latach sześdziesiątych, Dżokang splądrowano i zamieniono na koszary. Odbudowa świątyni zakończyła się w 1990 roku a już 6 lat później władze chińskie zdecydowały, pomimo protestów o wyburzeniu części budynków i postawienie na ich miejscu osiedla mieszkaniowego, co nastąpiło w 2002 roku.
Od 2001 roku świątynia wpisana jest na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

źródła:
The Guardian
phayul.com
Radio Free Asia

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer