Polityczna wizyta Karmapy w Arunachal Pradesh

J. Św. XVII Karmapa Ogyen Trinley Dordże, głowa szkoły Kagyu buddyzmu tybetańskiego, na przełonie listopada i grudnia odbył historyczną wizytę w północnej części indyjskiego stanu Arunachal Pradesh. Przez cztery i pół dnia udzielił błogosławieństw i nauk ponad 30 tysięcy tysiącom mnichów i świeckich wyznawców buddyzmu, i odwiedził ponad 20 klasztorów, i miejsc kultu w tym założony w XVII wieku największy klasztor buddyjski w Indiach Tawang Monastery.
Jego Świętobliwości podczas wizyty w tym himalajskim rejonie towarzyszył doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Indii Amitabh Mathur a na lotnisku Karmapa został powitany przez premiera rządu stanowego Pema Khandu. O politycznej randze tej wizyty świadczy najlepiej, że program podróży był włączony do prac Komitetu rady Ministrów Indii ds. Bezpieczeństwa pod przewodnictwem premiera Modiego.
Podczas wizyty w Arunal Pradesh J. Św. Karmapa wyraził swoją wdzięczność za pomoc ze strony władz stanowych i centralnych Indi w zorganizowaniu i przeprowadzeniu wizyty.

karmapa 2016.11.30f.jpg
Arunachal Pradesh położony na północnym wchodzie Indii, pomiędzy Birmą, Bhutanem a Chinami jest terytorium spornym, do którego prawa rości sobie Chińska Republika Ludowa. Każda wizyta tybetańskiego nauczyciela w tym rejonie wywołuje zdenerwowanie rządu Chińskiej republiki Ludowej. W wypadku podrózy J. Św. Świętobliwości to zdenerwowanie było zapewne tym większe, że XVII Karmapa został po rozpoznaniu w wieku kilku lat uwieziony przez chińskie władze i poddany "reedukacji" ideowej. Jednak w wieku 14 lat, na przełomie 1999/2000, uciekł przez Himalaje do Indii i 5 stycznia 2005 roku pojawił się w Dharamsali, siedzibie J. Św. Dalajlamy
Związek linii Karmapów z tym rejonem ma blisko tysiąc lat. Pierwszy Karmapa Düsum Khyepa, żyjący w XII wieku założył wiele klasztorów w tym rejonie, związek ten był umacniany szczególnie przez III i IV Karmapę. Jednak od czterystu lat ulegał osłabieniu. Ostatnim Karmapą, który odwiedził te tereny był żyjący w XVI wieku IX Karmapa Wangchuk Dordże

Podczas swojej podróży Jego Świętobliwość koncentrował się w wygłaszanych naukach na znaczeniu współczucia i pokoju, i wykorzeniania negatywnych emocji.
Podczas otwartego wykładu w Thubchok Gatsel Ling podkreślał znaczenie utrzymywania pokoju i ciszy dla budowy lepszego świata. Jak powiedział: "samo propagowanie pokoju nie spełni takiej roli, pokój musi pochodzić z wewnątrz", dodał też "Nauki Buddy mają wielkie znaczenie dla tego materialistycznego świata, w którym żyjemy, więc ich praktyka nie powinna być ograniczona do wyświęconych członków Sangh i klasztorów; raczej powinna być przestrzegane i zinternalizowane przez każdego. Aby tak się stało, konieczna jest edukacja"
Karmapie towarzyszył przez większość czasu podczas wizyty w Arunachal Pradesh premier rządu stanowego Pema Khandu, który powiedział, że Karmapa i Dalajlama są "gośćmi honorowymi" Indii, i mają całkowitą swobodę podróżowania a rząd chiński nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy Indii. A minister spraw wewnętrznych rządu stanowego Kiren Rijiju podkreślił, że wizyta Karmapy to dla Arunachal Pradesh wielki honor i powód do dumy, a nowe inicjatywy, takie jak budowa klasztorów i instytutów buddyjskich, mają dobry wpływ na rozwój "atmosfery duchowej i temperament mieszkańców"
Władze Chińskiej Republiki Ludowej zareagowały na wizytę zaskakująco powściągliwie. "Stanowisko Chin na wschodnim odcinku granicy Chin i Indii jest jasne i spójne. Mamy nadzieję, że Indie będą przestrzegać odpowiedniego konsensusu i powstrzymają się od wszelkich działań, które mogłyby skomplikować kwestię graniczną ", powiedział rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang.

Karmapa jest głową szkoły Kagyu , jedej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego (Wadżrajany), pozostałe to Nyingma, Gelug ( z której pochodzi J. Św. Dalajlama) i Sakya. Jest on trzecią (po Dalajlamie i Panczenlamie) najważniejszą postacią w hierarchii tybetańskiego buddyzmu a także najdłużej reinkarnującym się Nauczycielem tybetańskim. Rozpoznaniu XVII Karmapy towarzyszyły liczne kontrowersje, związane z wysunięciem przez część lamów innego kandydata którym jest Trinley Thaye Dorje, uznawany przez Szamarpe Rinpochę i Diamentową Drogę-szkołę wywodzącą się z Karma Kagyu, założoną na Zachodzie przez Ole Nydahla, kontrowersyjnego nauczyciela buddyjskiego z Danii. Kontrowersje pogłębiło oficjalne uznanie Ogyena Trinleya Dordże przez komunistyczne władze Chin, które usiłowały poddać go "reedukacji". Jednak w wieku 14 lat ich "podopieczny" uciekł przez Himalaje do Indii i przybył do Dharamsali, siedziby Dalajlamy w Indiach. Początkowo podejrzewany przez Indyjskie władze o szpiegostwo został jednak powszechnie uznany za autentyczną inkarnację.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer