Permakultura na Lubelszczyźnie

W maju 2017 r. w Podlodówku na Lubelszczyźnie odbyły się Międzynarodowe Dni Permakultury, które miały miejsce na terenie gospodarstwa Moniki Podsiadły i Andrzeja Młynarczyka, złożonego z wiejskiej zagrody, sadu oraz pól i łąk.

Festiwal cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Wzięło w nim udział wielu uczestników, którzy przybyli z całego kraju, a nawet z zagranicy.
Celem festiwalu było przybliżenie i propagowanie zasad permakultury, czyli idei nie tylko rolnictwa i ogrodnictwa ekologicznego unikającego corocznej orki i skopywania ziemi, ale jak sama nazwa wskazuje, trwałej kultury polegającej na projektowaniu oraz realizowaniu samowystarczalnych siedlisk ludzkich w harmonii z naturalnym środowiskiem. W myśl tej zasady człowiek zaczyna wpisywać się w ekosystem jako jego integralny element, podobnie jak inne tworzące go gatunki. Żyje stosując proste rozwiązania nie wymagające skomplikowanych technologii i zbyt dużych nakładów energii. Obowiązuje tu zasada: „to, co otrzymujemy od środowiska naturalnego, powinniśmy zwrócić z nadwyżką”. Zamiast zubażać naturalne systemy dąży się do ubogacania ich.
Za współczesnych pionierów permakultury uważa się Australijczyka Billa Mollisona i Japończyka Masanobu Fukuokę – autora książki „Rewolucja źdźbła słomy” (polski przekład książki jest dziełem gospodarzy Festiwalu - Andrzeja Młynarczyka i Moniki Podsiadły). Jednak, co przyznali sami wykładowcy w czasie festiwalu, permakultura jest praktyką bardzo starą, wciąż kultywowaną wśród tradycyjnych społeczności rdzennych w różnych zakątkach świata.
Sam Fukuoka, gdy stał się sławny i z sukcesem współpracował z ONZ na rzecz powstrzymania pustynnienia i związanego z nim głodu w Etiopii, zapytany o swoje oryginalne metody przyznał, że mają starożytny rodowód.

Reasumując, permakultura jest systemem holistycznym powiązanym z ekologicznym ogrodnictwem, alternatywnym budownictwem, odnawialnymi źródłami energii, zdrowym stylem życia, głęboką ekologią oraz alternatywną ekonomią.
Celem permakultury jest m.in. harmonijny rozwój społeczeństw i tworzenie zdrowych relacji społecznych opartych na współpracy, przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu.

O ile istnieje bardzo wiele różnych rodzajów permakultury, od dopuszczających użycie ciężkich maszyn po całkowicie odrzucających nowoczesną technologię, to wszystkie te ścieżki realizują trzy podstawowe zasady etyczne:
1. Dbałość o Ziemię.
2. Dbałość o Ludzi.
3. Sprawiedliwy podział dóbr.
Dlatego nie powinien dziwić tak różnorodny program festiwalu, podczas którego oprócz wykładów o permakulturze odbyły się także wykłady o funkcjonowaniu eko-wiosek, można było wspólnie poćwiczyć ćwiczenia Chi Kung, wziąć udział w relaksującej kąpieli w dźwiękach mis tybetańskich, a także w zajęciach terenowych z rozpoznawania roślin leczniczych.

W stodole, która posłużyła za aulę i salę kinową wyświetlono dwa filmy – „Alternatywne życie” i „In Lakech”. Pierwszy film pokazał sylwetki różnorodnych ludzi żyjących na obrzeżach „systemu”, w drugim ukazano naturę czasu i nowej epoki na Ziemi według Kalendarza Majów.
Pod koniec festiwalu odbył się nawet rytuał Dzogczen mający na celu oczyścić i zharmonizować przestrzeń wokół gospodarstwa.

Wolontariusze na festiwalu przygotowywali zdrowe wegetariańskie posiłki dla uczestników. Postawiono polowe prysznice z wodą podgrzewaną przez słońce oraz toalety kompostowe.
Wieczorami odbywały się koncerty na bębnach i innych instrumentach.
Festiwal był swego rodzaju wielką parapetówką dla gospodarzy, którzy zaledwie kilka tygodni wcześniej osiedli w Podlodówku i być może zapoczątkował proces tworzenia z tego miejsca ośrodka permakultury otwartego na przeprowadzanie warsztatów i przepływ wiedzy w tym zakresie. W dalszej perspektywie na terenie gospodarstwa planowane jest stworzenie nawet małej eko-osady opartej na wartościach promowanych przez permakulturę.

Tomasz Nakonieczny

Polecane strony:
http://permakultura.com.pl/ PERMAKULTURA – ŻYCIE W ZGODZIE Z NATURĄ
http://nyeleni.pl/ RUCH SUWERENNOŚCI ŻYWNOŚCIOWEJ W POLSCE

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer