Papież prosi o przebaczenie za udział Kościoła w ludobójstwie

W poniedziałek 20 marca Ojciec święty Franciszek spotkał się z prezydentem Rwandy, pochodzącym z plemienia Tutsi, Paulem Kagame. Podczas spotkania papież prosił o wybaczenie za grzechy Kościoła podczas ludobójstwa dokonanego na plemieniu Tutsi w 1994 roku.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Stolicy Apostolskiej: "Papież wyraził głębokie ubolewanie z powodu ludobójstwa Tutsi w 1994 r. Zapewnił też o solidarności z ofiarami i tymi, którzy nadal odczuwają konsekwencje tych wydarzeń"

Franciszek prosił o Boże przebaczenie grzechów i uchybień Kościoła, i jego członków, w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli pokusie nienawiści i przemocy, sprzeniewierzając się swej ewangelicznej misji. "Papież wyraził również pragnienie, by to pokorne przyznanie się do słabości w tych okolicznościach, które niestety oszpeciły oblicze Kościoła, przyczyniło się, zwłaszcza w świetle niedawnego Roku Świętego Miłosierdzia i komunikatu opublikowanego przez Episkopat Rwandy z okazji jego zakończenia, do oczyszczenia pamięci, a także promowania z nadzieją i odnowioną ufnością przyszłości w duchu pokoju"

Trzeba przypomnieć, ze pod koniec ubiegłego roku biskupi rwandyjscy na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ogłosili, odczytany we wszystkich kościołach Rwandy, list w którym prosili o przebaczenie za współudział w masakrze Tutsi.

Te akty ekspiacji są kontynuację nauczania Jana Pawła II z listu apostolskiego "Tertio millennio adveniente", w którym wezwał katolików by dokonali rachunku sumienia za dwa tysiące lat historii i okazali skruchę za takie czyny jak zgoda "na stosowanie w obronie prawdy metod nacechowanych nietolerancją, a nawet przemocą", i podkreślił że żadne okoliczności "nie zwalniają Kościoła od obowiązku wyrażania głębokiego ubolewania z powodu słabości licznych swoich synów, którzy zniekształcili jego oblicze".

Zarówno to nauczanie jak i obecne działania papieża Franciszka to wezwanie do "duszpasterskiego nawrócenia" którego częścią jest wyznanie zła i prośba o wybaczenie, i które będzie niepełne bez mocnego postanowienia poprawy, wyciągnięcia wniosków i konsekwentnych działań w przyszłości, pozwalających powstrzymać w przyszłości zło.

391px-Bodies_of_Rwandan_refugees_DF-ST-02-03035.jpgW 1994 roku w Rwandie doszło, po zestrzeleniu samolotu z prezydentem kraju Juvénalem Habyarimaną z plemienia Hutu, do bezprecedensowej masakry Tutsi przez bojówki Hutu. W przeciągu 100 dni zginęło wtedy około miliona ludzi, przy całkowitej bierności świata. Siły ONZ były wcześniej poinformowane o przygotowaniach do rzezi, do której przygotowania omawiano w rwandyjskim parlamencie. Co najmniej dyskusyjna jest też rola w tych wydarzeniach kościoła katolickiego. Jedną z postaci których nazwiska wymienia się przy tej okazji jest biskup praski Henryk Hoser.
Jak wynika z odpowiedzi jaką dostaliśmy od rzecznika prasowego Diecezji Warszawsko-Praskiej nie widzi on żadnej winy w sobie ani Kościele, ani potrzeby ekspiacji. W mailu podkreśla się, ze "Kościół poniósł ogromne ofiary" a także rolę Kościoła Rzymsko-Katolickiego w zakończeniu wojny domowej i odbudowie kraju po ludobójstwie. Z Episkopatu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na pytanie w tej sprawie

źródła:
deon.pl
Radio Watykańskie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer