Papież prosi o modlitwy za dziennikarzy

Od stycznia co miesiąc papież Franciszek przedstawia w krótkim filmie wideo swoje intencje modlitewne. W październikowej poleca wiernym modlitwy w intencji dziennikarzy, aby "w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki”.
Na niedawnym spotkaniu z Krajową Radą samorządu zawodowego włoskich dziennikarzy Ojciec Święty mówił m.in.:
Kwestią nie jest tutaj, czy jest się wierzącym, czy nie, ale to, czy jest się uczciwym z samym sobą i z innymi, czy też nie.

Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszym dziennikarstwie – nieprzerwanym przepływie faktów i wydarzeń przekazywanych 24 godziny przez 7 dni w tygodniu – nie zawsze łatwo dojść do prawdy czy choćby przybliżyć się do niej. W życiu nie wszystko jest czarne albo białe. Także w dziennikarstwie należy umieć rozeznawać między odcieniami szarości zdarzeń, do których przekazywania zostało się powołanym. To jest trudna, a jednocześnie konieczna praca – moglibyśmy też powiedzieć misja – dziennikarza: zbliżyć się możliwie jak najbardziej do prawdy faktów i nie mówić ani nie pisać nigdy czegoś, o czym w sumieniu wiemy, że nie jest prawdziwe”.
Przesłanie kładzie też wyraźny nacisk na tak istotny w Nauczaniu Franciszka element jakim jest kultura dialogu jako reakcja na problemy naszych czasów. Jest ono też wezwaniem i wyzwaniem dla wszystkich pracowników mediów do życia w prawdzie i służenia dobru wspólnemu. To wołanie o przywróceniu zawodowi dziennikarza godności zawodu zaufania publicznego.


źródło
Radio Watykańskie

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer