Papież Franciszek wzywa do respektowania głosu Rdzennych Amerykanów przy wszelkich decyzjach dotyczących przyszłości ich ziemi

Papież Franciszek przyznał na Forum Ludów Rdzennych w Rzymie, że Rdzenni Amerykanie w pełni zasługują na to, aby ich prawa do uprzedniej zgody co do aktywności gospodarczej oddziałującej na ziemie ich przodków były respektowane

Spotkanie odbyło się 6 grudnia 2017 r. i było częścią Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ.
W Forum wzięło udział 40 reprezentantów 300 największych grup tubylczych świata.

Jak powiedział Franciszek, "szczególne cechy ludów tubylczych i ich terytoriów" muszą być chronione. Papież wspomniał następnie, że jest to szczególnie istotne "przy planowaniu działalności gospodarczej, która może zakłócać rdzenne kultury i ich rodowy związek z ziemią".

Podczas swojego przemówienia Papież Franciszek promował także pełne uczestnictwo rdzennej ludności w lokalnym i krajowym rządzie. Jego naleganie, aby grupy tubylcze musiały uprzednio wyrazić zgodę na jakąkolwiek działalność gospodarczą, która miałaby wpływ na ich dziedzictwo, zderza się z działaniami podjętymi niedawno przez administrację Donalda Trumpa. Mimo że Korpus Armii USA pod administracją Obamy odmówił służebności spółce macierzystej odpowiedzialnej za budowę rurociągu Dakota Access (DAPL), Donald Trump podpisał rozkaz wykonawczy kilka dni po złożeniu przysięgi, co daje zielone światło dla tego projektu.

"Pod tym względem prawo do uprzedniej i świadomej zgody powinno zawsze mieć pierwszeństwo" – powiedział Papież - "Tylko wtedy możliwe jest zagwarantowanie pokojowej współpracy między władzami i rdzennymi ludami, przezwyciężanie konfrontacji i konfliktów".

"Dla rządów oznacza to uznanie, iż rdzenne społeczności są częścią populacji, którą należy docenić i skonsultować się z nią, i której pełne uczestnictwo powinno być promowane na poziomie lokalnym i krajowym" - powiedział w środę Franciszek.

Choć papież Franciszek nie cytował bezpośrednio nazwy kontrowersyjnego ropociągu DAPL podczas swojego przemówienia, wiele mediów szybko podniosło jego sugestię. Watykańskie biuro prasowe jednak stwierdziło, że Papież nie odniósł się bezpośrednio do czterostanowego rurociągu, który potencjalnie może skazić rzekę Missouri i zniszczyć święty cmentarz plemienia Sioux z Rezerwatu Standing Rock.

Papież posiada informacje o obronie środowiska.
Jak przekazuje EcoWatch, przywódca religijny podzielił się modlitwą za Ziemię z 2015 r.: "Przynieś uzdrowienie do naszego życia, abyśmy mogli chronić świat, a nie żerować na nim, abyśmy mogli siać piękno, a nie zanieczyszczenie i zniszczenie".

Za: THE INDIGENOUS AMERICAN

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer