Papiez chce nowej umowy społecznej

"Potrzebna jest nowa umowa społeczna, która pozwoliłaby młodym znaleźć pracę, bo to ich prawo" mówił Ojciec Święty do delegatów uczestniczących w kongresie Włoskiej Konfederacji Pracowniczych Związków Zawodowych (CISL) "Dla osoby, dla pracy" trwającym w dniach 28 czerwca-1 lipca w Rzymie.
Papież przyjął związkowców 28 czerwca na audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie.

CISL_logo2.pngFranciszek nawiązał w swoim wystąpieniu do tematu konferencji podkreślając, że słowa "praca" i "osoba" "mogą i powinny być razem"-praca bez uwzględniania osoby staje się czymś nieludzkim, ale też osoba bez pracy jest niepełna, człowiek urzeczywistnia się w pełni wtedy, gdy pracuje, gdy otwiera się na innych, na życie społeczne, "gdy rozkwita w pracy".
"Praca jest najbardziej wspólną postacią współpracy, jaką ludzkość zrodziła w swych dziejach"-podkreślił Ojciec Święty, "codziennie miliony osób współdziałają ze sobą, po prostu pracując, np. ucząc i wychowując dzieci, wykonując urządzenia mechaniczne, odbywając praktyki w urzędzie". Zaznaczył, też że "praca jest formą miłości obywatelskiej, nie tą romantyczną i nie zawsze zamierzoną, ale miłością prawdziwą, która pozwala nam żyć i rozwijać świat". Franciszek podkreślił również, ze trzeba tez pamiętać "o zdrowej kulturze lenistwa, o umiejętności wypoczynku". O tym jak ważny jest czas dla rodziny, dla dzieci, nazywając "nieludzką" sytuację gdy pracujący od rana do wieczora rodzice nie maja czasu dla dzieci.
Wskazał też na patologie takie jak zmuszanie do pracy dzieci i bezrobocie, nie przestrzeganie prawa do słusznej emerytury i odrzucanie pracownika z powodu niższej wydajności czy choroby. "Jeśli osoba chora, mimo wszystko potrafi pracować, to należy jej to umożliwić, gdyż praca pełni wówczas rolę leczniczą, czasami nawet uzdrawiającą - podkreślił papież.

Za jedną z patologii uznał tez Ojciec Święty sytuację gdy osoby starsze zmuszane są do długiej pracy, podczas gdy młodzi nie mogą znaleźć zatrudnienia. „Niemądre i krótkowzroczne jest społeczeństwo zmuszające osoby starsze do zbyt długiej pracy, co sprawia, że całe pokolenia ludzi młodych pozostają bez zatrudnienia, podczas gdy mogliby je mieć z pożytkiem dla siebie i dla innych. Kiedy młodych wyłącza się ze świata pracy, w firmach brakuje energii, entuzjazmu, innowacyjności, radości życia, które stanowią cenne dobro wspólne poprawiające warunki ekonomiczne i szczęście publiczne. Konieczna więc jest nowa umowa społeczna, która zmniejszyłaby ilość godzin pracy zbliżającym się do jej zakończenia i stworzyłaby miejsca zatrudnienia dla młodych mających do niego prawo”-mówił Ojciec Święty
Franciszek sformułował też jaką role powinny pełnić związki zawodowe. Pokreślił, że ich zadaniem jest ujmowanie się za najsłabszymi i odrzuconymi pracownikami, obrona ostatnich w społeczeństwie, nie tylko własnych członków ale tez dbanie o prawa tych którzy pracy nie mają.

Włoska Konfederacja Pracowniczych Związków Zawodowych (Confederazione Italiana Sindacati Lavoratori, CISL) jest drugą najliczniejszą centralą związkowa we Włoszech, związaną ze środowiskami katolickimi i włoska chadecją. Liczy ok. 4,5 mln czlonków. Polska "Solidarność" ma około 0,5 mln, podobnie OPZZ, wszystkie związki zawodowe w Polsce mają łącznie mniej niz 2 mln.

źródło:
Radio Watykańkie
Deon

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer