Papież wzywa do solidarności i zakończenie konfliktów

My, chrześcijanie, wierzymy i wiemy, że zmartwychwstanie Chrystusa jest prawdziwą nadzieją świata, tą która nie zawodzi. To siła ziarna pszenicy, moc miłości, która się uniża i daje siebie aż do końca, i która naprawdę odnawia świat powiedział Ojciec Święty Franciszek w swoim wielkanocnym orędziu, wygłoszonym przed udzieleniem błogosławieństwa "Urbi et Orbi".
Papież szczególny nacisk położył na kwestie zaprowadzeniu pokoju na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Ukrainie.
A dzisiaj prosimy o owoce pokoju dla całego świata, poczynając od ukochanej i udręczonej Syrii, której mieszkańcy są wyczerpani wojną, której końca nie widać. Niech w tę Wielkanoc, światło Zmartwychwstałego Chrystusa oświeci sumienia wszystkich przywódców politycznych i wojskowych, aby natychmiast położono kres trwającej eksterminacji, szanowano prawo humanitarne i zatroszczono się o ułatwienie dostępu do pomocy, której ci nasi bracia i siostry pilnie potrzebują, zapewniając jednocześnie odpowiednie warunki do powrotu dla osób wysiedlonych. Wezwał tez do solidarności z uchodźcami i ofiarami konfliktów Niech nie zabraknie solidarności dla wielu ludzi zmuszonych do opuszczenia swojej ziemi i pozbawionych minimum niezbędnego do życia.
I wszystkimi których spycha na margines współczesna kultura Niech Zmartwychwstały Chrystus przynosi owoce nowego życia dzieciom, które z powodu wojen i głodu dorastają bez nadziei, pozbawione edukacji i opieki zdrowotnej; a także osobom starszym odrzuconym przez egoistyczną kulturę, która spycha na bok tych, którzy nie są «produktywni». Modlimy się o owoce mądrości dla tych, którzy na całym świecie ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby zawsze szanowali ludzką godność, z poświęceniem dokładali wszelkich starań w służbie dobru wspólnemu i zapewnili rozwój i bezpieczeństwo swoim obywatelom
Swoje orędzie Franciszek zakończył przypomnieniem, ze ostatnim słowem kierowanym przez Boga do człowieka nie jest śmierć ale Zmartwychwstanie. I że to słowo oddala ""zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi".
Błogosławieństwo "urbi et Orbi" jest uroczystym i tradycyjnym, szczególnie ważnym błogosławieństwem udzielanym przez papieża "Miastu i Światu", z którym związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami (takimi jak bycie wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowiedź, przyjęcie Komunii świętej i modlitwa w intencji Ojca Świętego.

źródło:
Radio Vaticana

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer