Pacyfikacja manifestacji w północnych Chinach

Gazu pieprzowego i pałek użył w czwartek 11 maja, oddział ponad 1000 policjantów przeciwko demonstracji blokującej fabrykę Hebei Xingfei Chemical Company w mieście Dongwang w prowincji Chin Hebei na północy Chin.
Przyczyna protestów, które trwały od 29 kwietnia był wyciek do atmosfery toksycznych gazów. Protestujący którzy blokowali fabrykę, uniemożliwiając wjazd i wyjazd samochodów, domagali się dochodzenia w sprawie zanieczyszczeń.
protest mieszkańców Dongwang w dniu 3 maja
Według naocznych świadków pacyfikacja demonstracji trwała około dwóch godzin, demonstranci byli bici pałkami a wielu z nich zatrzymano.
Mieszkańcy Dongwang i okolicy wielokrotnie skarżyli się do władz na zanieczyszczenie i smród z pobliskich zakładów chemicznych, których dziesiątki uruchomiono w ostatnich latach w tym rejonie.
Wydany wkrótce po wycieku przez lokalne władze okólnik informuje, że przyczyna wycieku toksycznych substancji był pożar rurociągu transportującego kwas trichloroizocyjanurowy, środek dezynfekcyjny o dużej zawartości toksycznego chloru, używany także w procesie produkcji tworzyw sztucznych. Na skutek pożaru doszło do wycieku w kierunku południowym, gdzie spowodował u mieszkańców wymioty, kaszel i inne dolegliwości.

źródło:
Radio Free Asia

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer