Odszedł spadkobierca Tsongkhapy

Jego Świętobliwość Jetsun Lobsang Tenzin, 103-ci Ganden Tripa-duchowy zwierzchnik szkoły Gelukpa i sukcesor linii przekazu założyciela szkoły, żyjącego w XIV wieku, Tsongkhapy, powołany na to stanowisko przez J. Św. Dalajlame w 2016 roku, zmarł w szpitalu w New Delhi 21-go kwietnia w wieku 80 lat.
Sikyong (premier tybetańskiego rządu na uchodźstwie) Dr Lobsang Sangay powiedział: "z głębokim smutkiem, w imieniu wszystkich Tybetańczyków modlimy się, aby Kyabje Jetsun Lobsang Tenzin Rinpocze odrodził się i spełniał swoją misję rozpowszechniania nauk Buddy i Jego Świątobliwości Dalajlamy".

Ganden Tripa "Posiadacz Tronu Ganden" jest tytułem duchowego przywódcy szkoły Gelug w buddyzmie tybetańskim. Stanowisko Ganden Tripy jest mianowanym urzędem a nie linią reinkarnacji. Kadencja na stanowisku trwa siedem lat i jest obejmowane na zmianę przez Sharpa Chöjé byłego opata Gyütö (Wyższego Kolegium Tantrycznego) i Jangtsé Chöjé, byłego opata Gyümé (Niższego Kolegium Tantrycznego). Pierwszym Gaden Tripa był Tsongkhapa założyciel szkoły Gelug.
gaden-tripa.jpg
Jetsun Lobsang Tanzin urodził się w 1937 roku, we wschodnim Tybecie, w wieku 9 lat wstąpił do klasztoru gdzie otrzymał podstawowa edukację (w wielu krajach buddyjskich normą jest wstępowanie dzieci do klasztorów, gdzie otrzymują edukację i po osiągnięciu pełnoletności decydują o pozostaniu w klasztorze bądź powrocie do życia świeckiego). Edukację kontynuował w Drepung Loseling, części największego uniwersytetu klasztornego w Tybecie Drepung.
W 1959 roku udał się wraz z Jego Świętobliwością Dalajlamą na wygnanie. W 1964 roku przyjął pełne ślubowania mnicha od Jego Świętobliwości Dalajlamy.
w 1982 roku otrzymał, trudny do uzyskania tytuł geshe lharampa, odpowiadający mniej więcej doktoratowi z teologii. W 1983 roku rozpoczął w klasztorze Gyuto zaawansowane studia tantryczne. W latach 1987-89 pełnił funkcję mistrza dyscypliny w klasztorze Drepung.
W 1990 roku Jego Świętobliwość Dalajlama powołał go na stanowisko umdze (asystenta opata)klasztoru Gyuto, a w 1993 na 119 opata klasztoru Gyuto.
Po zakończeniu kadencji opata powrcćił do klasztoru Drepung, gdzie przygotowywał mnichów do egzaminu na stopień geshe. W 2003 roku otrzymał tytuł Sharpa Chöjé, jeden z najważniejszych tytułów w tradycji Gelug.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer