Odszedł jeden z najlepszych specjalistów od historii Tybetu

2 lutego odszedł w wieku 66 lat, wielki orędownik sprawy tybetańskiej profesor Elliot Sperling wybitny historyk, specjalizujący się w historii Tybetu i relacji tybetańsko-chińskich, wykładowca Uniwersytetu Indiana.
Urodzony i wychowany w nowojorskiej rodzinie, hołdującej takim wartościom jak edukacja, praca, skromność i odpowiedzialność społeczna, jeszcze podczas nauki w college'u odbył swoja pierwszą "podróż na Wschód".

Pieszą wyprawę ze Stambułu do Delhi przez Erzrum, Tabriz, Teheran i Herat. Zafascynowany tym co przeżył i zobaczył w Azji, rozpoczął studia na wydziale Studiów Uralsko-Ałtajskich, znanym już wtedy z obecności, jako jednego z wykładowców, Takstera Rinpoche-najstarszego brata J. Św. Dalajlamy XIV.
W roku 1983 obronił pracę doktorską na temat "Polityka wczesnej dynastii Ming wobec Tybetu", do dziś uważana za najlesze dzieło na ten temat.
Elliot_Sperling_2014_(cropped).jpg
W swoich badaniach opartych o oryginalne tybetańskie i chińskie źródła pisane profesor Sperling koncentrował się na politycznej historii relacji tybetańsko-chińskich, szczególnie na kwestiach suwerenności, różnych modelach sprawowania władzy tak politycznej jak i rodzinnej, i sytuacji urzędników tybetańskich w służbie zarówno tybetańskiego jak i chińskiego rządu.
Będąc orędownikiem Tybetu, był przy tym krytyczny wobec polityki Jego Świętobliwości jak i wobec Tybetańskiego Rządu Na Uchodźstwie za rezygnację z żądania niepodległości i brak realizmu w ocenie sytuacji politycznej. Był tez bardzo daleki od "tybetofilstwa"-postrzegania Tybetu jako świętej krainy czystej duchowości, nieskażonej grzechem, walką o władzę i pieniądze.

Profesor Elliot Sperling angażował się mocno w obronę praw człowieka. Wielokrotnie występował przed takimi gremiami jak Komisja Wolności Religijnej Za Granicą przy Departamencie Stanu USA, Grupa Senacka Do Spraw Tybetu (wparlamencie francuskim), Komisja Stosunków Zagranicznych Senatu USA i inne.
Swoje komentarze na aktualne tematy publikował m.in. w New York Times, The Times Of India, Far Eastern Economic Review.

źródła:
Tibetan Youth Congre
wikipedia

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer