Nowa Zelandia zakaże plastikowych toreb

Jacinda_Ardern,_2018.jpgNowa Zelandia w ciągu roku całkowicie zakaże plastikowych torebek jednorazowych. Ogłoszona przez premierkę Nowej Zelandii 37-letnie Jacinda Ardern z socjaldemokratycznej Partii Pracy jest efektem petycji podpisanej przez pona 60 tyś. obywateli Nowej Zelandii, zamieszkałej przez 4,5 mln osób. Proporcjonalnie do liczby ludności jest to tak jakby petycję w Polsce podpisało ponad pół miliona osób.
Firmy nie przestrzegające zakazu będą karane grzywną w wysokości do 100 tyś dolarów nowozelandzkich (250 tyś zł).
Obecnie w Nowej Zelandii zużywa się około 750 mln plastikowych toreb rocznie co daje 154 torby na osobę.
Jacinda Ardern zapowiedziała, ze szczegóły zakazu zostaną poddane pod społeczna konsultację w ciągu najbliższego miesiąca i zaprosiła obywateli do przekazania swoich uwag do 14 września.
"Wycofujemy jednorazowe plastikowe torby, abyśmy mogli lepiej dbać o nasze środowisko i chronić czystą, zieloną reputację Nowej Zelandii" - powiedział premierka Jacinda Ardern.
"Każdego roku w Nowej Zelandii używamy setek milionów jednorazowych toreb plastikowych. Góra worków, z których wiele zanieczyszcza nasze cenne środowisko przybrzeżne i morskie i powoduje poważne szkody dla wszelkiego rodzaju życia morskiego, a wszystko to, gdy istnieją realne alternatywy dla konsumentów i biznesu"
Decyzja została skrytykowana przez przywódcę opozycji Simona Bridgesa z konserwatywnej, prawicowej Nowozelandzkiej Partii Narodowej, który oskarżył rząd o koncentrowanie się na pozornych działaniach, które nie będą miały większego znaczenia
"Działania wprowadzone przez poprzedni rząd wraz z przemysłem pozwoliłyby już na zmniejszenie zużycia plastikowego worka o ponad 75% bez nowych przepisów i wyższych kosztów" - powiedział.
Obecnie w Nowej Zelandii zużywa się około 750 mln plastikowych toreb rocznie co daje 154 torby na osobę.
Już ponad 40 krajów zakazuje używania jednorazowych toreb plastikowych. Jako pierwszy wprowadził takie przepisy Bangladesz w 2002 roku, w 2003 RPA. W Australii zakaz obowiązuje w większości stanów a dwie największe sieci supermarketów Australijskich zaprzestają obecnie używania jednorazowych "reklamówek".

źródło:
The Guardian
Channel News Asia

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer