Beskid Mały zagrożony!

Beskid Mały to urocze miejsce odwiedzane przez miłośników gór ze względu na ich ciszę i piękno, dzięki którym organizowane są tam nawet kursy rozwoju duchowego. Jest to także dom rzadkich i ginących gatunków zwierząt, jak np. sóweczka, wilk, a nawet niedźwiedź, dla których jest coraz mniej miejsca do życia z powodu zachłanności człowieka. Teraz ich dom jest poważnie zagrożony.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Rafał Rostecki, były wojewoda małopolski, ostatecznie zaakceptował zmiany Studium gminy Andrychów dopuszczające realizację inwestycji narciarskich na ponad 300 ha Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Madohora i obszaru Natura 2000 Beskid Mały, na siedliskach chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Studium uzgodniono w bardzo szybkim tempie.
Od momentu ponownego przekazania dokumentacji przez gminę Andrychów do wydania decyzji przez RDOŚ minęło zaledwie 5 dni roboczych. Tak krótki czas analizy dokumentów planistycznych wpłynął na rażąco niską wartość merytoryczną uzgodnienia, dla którego najpoważniejszym zarzutem jest brak wykluczenia znaczącego negatywnego wpływu na przyrodę Beskidu Małego.

Realizacja tak dużej inwestycji w tak wrażliwym i cennym przyrodniczo zakątku byłaby ogromnym i bolesnym uszczerbkiem dla zdrowego funkcjonowania górskiego ekosystemu Beskidów.

Pomysłodawcą planów rozwoju nartobiznesu w Beskidzie Małym jest właściciel ośrodka narciarskiego na Czarnym Groniu w Rzykach (gm. Andrychów).

Projekt zaprezentowano w październiku 2012 r. na spotkaniu pn. „Uwarunkowania przyrodnicze a możliwości realizacji inwestycji narciarsko-turystycznych w Beskidzie Małym w okolicy Leskowca”.

To nie koniec naruszeń standardów, do jakich dopuszczono się w małopolskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).

Organ nie udostępnił materiałów dotyczących uzgodnienia Studium, czym złamał prawo. Ponadto wprowadził w błąd Stowarzyszenie Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, organizację biorącą udział w postępowaniu, wydając decyzję przed upływem terminu wyznaczonego Stowarzyszeniu na wniesienie materiałów dowodowych do tej procedury. RDOŚ złamał zapisy §3 regulaminu organizacyjnego tej instytucji, które zobowiązują do współpracy z organizacjami ekologicznymi.

Jak powiedział prezes Stowarzyszenia, Radosław Ślusarczyk, uzgodnienie studium otwiera drogę do degradacji Beskidu Małego w imię iluzorycznych wizji i zysków jednego inwestora, na co nie ma i nie będzie społecznej zgody.
Powiedział też, że postawa dyrektora Rosteckiego to zaprzeczenie standardów i wartości społeczeństwa obywatelskiego – transparentności władzy i możliwości współdecydowania o przyrodzie, która jest dobrem społecznym.

Mieszkańcy regionu zagrożonego inwestycjami i miłośnicy tego miejsca zainicjowali społeczną kampanię „Chrońmy Beskid Mały”.

Gorąco zachęcam Was do wsparcia kampanii dla ochrony Beskidu Małego.
Podpisujcie się, najlepiej jednocześnie na dwóch petycjach poniżej i przekazujecie dalej.

„W sprawie rozbudowy stacji narciarskiej spółki Czarny Groń”
http://www.petycjeonline.com/w_sprawie_rozbudowy_stacji_narciarskiej_spo...

Oraz
„Burmistrz Andrychowa : Wzywamy do zaprzestania działań zmierzających do zniszczenia Parku Krajobrazowego Beskidu Małego”

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Burmistrz_Andrychowa_Zaprzestania_d...

Źródło: „Beskid Mały do zniszczenia. RDOŚ uzgodnił projekt Studium gm. Andrychów”
http://pracownia.org.pl/aktualnosci,1026

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer