Płaca minimalna w Niemczech

W nocy z wtorku na środę koalicja CDU/CSU i SPD doszły do porozumienia w sprawie umowy koalicyjnej. Jednym z jej punktów jest wprowadzenie w Niemczech płacy minimalnej.

Płaca minimalna, w wysokości 8,5 euro (około 35 zł-sic!) zostanie wprowadzona w 2015 roku, przy zachowaniu okresu przejściowego do 2017.
Kwestia ta postulowana przez SDP, była jednym z punktów spornych między koalicjantami.
Inne ważne kwestie zawarte w umowie koalicyjnej to m.in. postulat SPD obniżenia wieku emerytalnego dla osób z 45-letnim okresem składkowym z 67 do 63 lat, i podwyżka emerytur dla kobiet, które urodziły dziecko przed rokiem 1995 i nie zostały objęte wcześniejszą reformą świadczeń, czego domagali się chadecy.
Obaj koalicjanci zgodziły się aby urodzone w Niemczech dzieci obcokrajowców będą mogły zachować, po osiągnięciu pełnoletności podwójne obywatelstwo, co do tej pory nie było możliwe.
Ponadto uzgodniono również, że nie będzie podwyżki podatków, a budżet państwa będzie od 2015 roku zrównoważony.
Nie wiadomo jednak z jakich źródeł zostaną sfinansowane te posunięcia, których koszt na 50 mld euro.
Osiągnięcie porozumienia nie oznacza jednak utworzenia rządu koalicji CDU/CSU-SPD. Jak postanowiły władze SPD treść porozumienia ocenią wszyscy członkowie partii (473 tys.) w wewnętrznym referendum, które odbędzie się w pierwszej połowie grudnia.
Jeżeli co jest możliwe, ze względu na powszechny wśród członków SPD krytyczny stosunek do kanclerz Merkel, zostanie ono odrzucone możliwe są dwa scenariusze- koalicja CDU/CSU z Zielonymi lub przyśpieszone wybory.
Porozumienie partii ostro walczących ze sobą przed wyborami, kwestie socjalne podnoszone i zgodnie deklarowane przez prawicę i lewicę, zamrożenie wysokości podatków, demokracja wewnątrzpartyjna-widać jak wiele dzieli naszych polityków których "byle burek przegonić potrafi" od jakichkolwiek standardów.

Dodaj nowy komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer