Napięta sytuacja w Kerali po zamknięciu świątyni Sabarimala

Dwie kobiety weszły wcześnie rano 2 stycznia na teren hinduistycznej, tantrycznej świątyni Sabarimala, w stanie Kerala na południu Indii, jednego z najświętszych miejsc hinduizmu, do którego wstęp do niedawna zabroniony był kobietom w wieku 10 do 50 lat. Uchylenie tego zwyczajowego zakazu przez Sąd Najwyższy Indii, doprowadziło do brutalnych zamieszek na początku października, gdy kobiety próbowały wejść na teren sanktuarium, podczas trwania pielgrzymki.
Kobiety po kilku minutach zostały wyprowadzone ze świątyni a ta została zamknięta na kilka godzin, aby kapłani wykonali rytuały oczyszczające.

Lord AyyapanZakaz jest motywowany tym, że główne bóstwo świątyni, bóg wzrostu, bardzo czczony w Kerali, Lord Ayyappa, żyje w celibacie.
Ayappan jest czczony również przez buddystów (jako inkarnacja Buddy) i niektórych muzułmanów z Kerali. Według swoich hinduistycznych wyznawców będący synem jednego z głównych hinduskich bóstw Sziwy, bóg pokonał demona Mahishasuri w miejscu gdzie postawiono świątynię
Sanktuarium jest celem wielomilionowych pielgrzymek mężczyzn. Pielgrzymowie często przygotowują się przez tygodnie czy nawet miesiące-poszcząc, rezygnując z mięsa i sexu. W grupach pielgrzymkowych nie praktykuje się żadnych elementów dyskryminacji wynikających z sytemu kastowego. Kobiety mogą również przyłączyć się do pielgrzymki, lecz nie mogą wejsć na teren świątyni.
Wyrokowi Sądu najwyższego sprzeciwiają się gwałtownie radykalne, skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne grupy hinduistyczne, często związane z rządząca BJP, premiera Modiego.
Pod koniec września 2018 roku Sąd Najwyższy Indii proporcją głosów 4:1, orzekła, że zakaz wstępu do świątyni dla kobiet ogranicza "prawo do Modlitwy" i jest przykładem "hegemonicznego patriarchatu", ograniczającego wolność praktykowania religii i uznał, że wykluczenie kobiet ze względu na cechy biologiczne jest niekonstytucyjne i naruszało prawo do równości i godności kobiet.
W wywiadzie udzielonym 1 stycznia premier Narendra Modi, bronił zakazu mówiąc, że jest on elementem tradycji religijnej.
Premier rządu stanowego Kreali Pinarayi Vijayan, z Komunistycznej Partii Indii powiedział dziennikarzom, że popiera wyrok sądowy w sprawie Sabarimali i że wejście kobiet do świątyni było "historycznym wydarzeniem" i że obowiązkiem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa kobietom wchodzącym do świątyni.
Sytuacja w Sabarimala i całej Kerali jest bardzo napięta, w wielu miejscach dochodzi do protestów, atakowany jest rząd stanowy i premier Kerali, którego dymisji domagają się zarówno Partia Kongresowa jak i BJP. W Kerali rządzi koalicja partii lewicowych Left Democratic Front, której trzon stanowią dwie (sic!) indyjskie partie komunistyczne.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer