Monsanto traci miliony dolarów. Rolnicy w Indiach wybierają tradycyjne odmiany nasion bawełny

Od kiedy indyjscy farmerzy przerzucili się na tradycyjne odmiany bawełny Monsanto, wielka firma biotechnologiczna odpowiedzialna za produkcję genetycznie modyfikowanych roślin i agresywnych środków chemicznych stosowanych w rolnictwie, zaczęła ponosić milionowe straty.
Rolnicy odrzucili nasiona genetycznie modyfikowane bawełny Bt.
Monsanto przez ostatnie dziesięciolecia zalewało indyjski rynek rolny tą właśnie odmianą bawełny
Wejście na rynek indyjski było możliwy w wyniku manipulacji prawem przez tą korporację.
Wskutek tych manipulacji i chciwości Monsanto setki tysięcy rolników popełniło samobójstwo, ponieważ zmuszeni płacić za drogie nasiona Monsanto, a potem kupować kosztowne środki ochrony roślin z tej firmy, aby nie stracić plonów, zadłużali się, a nie mogąc spłacić długów byli pozbawiani ziemi i środków do życia. W efekcie nie widząc wyjścia z opresji wpadali w rozpacz. Między 1995, a 2013 r. ponad 300 tys. rolników indyjskich popełniło samobójstwo wypijając środki ochrony roślin. Większość samobójstw miała związek z Monsanto.
Bawełna Bt jest modyfikowana w kierunku odporności na stosowane chemikalia.

Obecnie rząd indyjski wspiera wysiew rodzimych nasion jako alternatywę. W Efekcie Monsanto w ciągu minionego roku straciło 75 mln dolarów.
Jeden z pracowników Indyjskiego Instytutu Badań nad Bawełną utrzymuje, że za trzy, cztery lata nastąpi całkowity nawrót naturalnych nasion, a rolnicy w ciągu tego czasu porzucą bawełnę Bt i zaczną wysiewać różnorodne rodzime odmiany nasion.

Monsanto utrzymuje, że ich genetycznie modyfikowane nasiona bawełny są lepsze, ale w Zachodniej Afryce, gdzie również próbowało narzucać swoją odmianę, okazało się, że produkowana z nich bawełna jest kiepskiej jakości.

Źródła:
Nation of Change
Money News

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer