Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof

,,Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof” – to tytuł konferencji z okazji Światowych Dni Mokradeł, która odbyła się 5 lutego br. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i po raz czternasty w Warszawie. Konferencję zorganizował Wydział Biologii oraz Centrum Ochrony Mokradeł.
Prelegenci dokonali podsumowania sukcesów w ochronie mokradeł, oraz przyczyn i rozmiarów ich degradacji w Polsce i na świecie w 2016 r. Przeprowadzili również analizę ,,Programu żeglugi śródlądowej” i regulacji rzek. Na samo użeglownienie Odry i Wisły, rząd chce przeznaczyć 60 mld złotych, oraz podpisać konwencję AGN, aby przystąpić do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych i uzyskać finansowanie z programów unijnych.
Plan budowy drogi wodnej jest niebezpieczny dla mieszkańców Warszawy i pozostałych terenów nadrzecznych ze wzgl. na wzrost zagrożenia powodziowego i degradację ekosystemów.
Na domiar złego będzie promowany w ramach ustanowionego przez Sejm ,,2017 roku - Rokiem Wisły".
Program finansowany jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Mazowsze Lokalne, Fundację Rok Rzeki Wisły.

.......

CZYM SĄ BAGNA?

Jak się okazuje ochrona bagien i mokradeł, ściśle wiąże się z ochroną klimatu. A ich utrata byłaby nieodwracalna nie tylko dla ptaków i innych zwierząt.
Od dobrego funkcjonowania ekosystemów wodno-błotnych mocno zależni są też ludzie.
Obszary nadrzeczne, tereny podmokłe, mokradła i bagna - o tych ostatnich zwykliśmy myśleć jak o zbędnych i odpychających. A nawet, że należy je osuszyć i zasypać. Nic bardziej mylnego.
Mokradła mówiąc w przenośni są jak genialna termoizolacja, gigantyczna gąbka i inteligentny zbiornik wody.
Pełnią zarazem rolę rezerwuaru wody pitnej, mają znaczący udział w oczyszczaniu wód i jakby tego mało, działają jak naturalne bariery przeciwpowodziowe.

,,Brak ochrony bagien działań na rzecz ochrony terenów podmokłych, do 2050 roku w przynajmniej 60 krajach pogorszy się sytuacja związana z niedoborem wody. Polska znajduje się na liście tych krajów, pomimo dużego występowania bagien, które są zagrożone w wyniku działalności człowieka.
Globalną wartość samych ekosystemów podmokłych ocenia się aż na 14.9 tryliona USD, czyli 45% wartości całego bogactwa naturalnego Ziemi. Ponad połowa obszarów podmokłych na świecie została zniszczona w przeciągu ostatnich 100 lat. W tym samym czasie zużycie zasobów wody słodkiej wzrosło sześciokrotnie, przy jednoczesnym podwojeniu populacji ludzkiej. Wszyscy opowiedzieli się za tworzenie terenów chronionych w dolinach rzecznych jest mało kosztownym sposobem zmniejszania ryzyka powodziowego.” Przypis 1.

Fotorelacja, slajdy oraz kilka krótkich filmów z wykładu prelegentów konferencji

dr inż. Janusz Żelaziński: Jak regulacje rzek i budowa zapór wpływają na bezpieczeństwo powodziowe?

dr Ewa Mierzejewska (Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii): Mokradła a krwiopijne stawonogi - jak osuszanie mokradeł wpływa na epidemiologię chorób wektorowanych.

wwwf A.jpg

dr Marta Majka Wiśniewska (Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii; Fundacja Greenmind): Czarna przyszłość polskich rzek: czym grozi rządowy program rozwoju żeglugi śródlądowej?

Priorytety2A.jpg

priorytety 3A.jpg

Radosław Gawlik (EkoUnia): Apel organizacji pozarządowych, naukowców, samorządów dotyczący planów rozwoju żeglugi śródlądowej na polskich rzekach

Mokradla 4a.jpg

Mokradla 5a.jpg

Paweł Augustynek-Halny (Przyjaciele Raby): (1) Nadużycia prawa celem ominięcia Dyrektywy Wodnej na przykładach z Małopolski oraz (2) Pokrótce o akcji „STOP Przegradzaniu Rzek”

STOP PRZEGRADZANIU RZEK
STOP PRZEGRADZANIU RZEKa.jpg

Stoiska wystawców pod wdzięczną nazwą ,,Bazar idei bagiennych".

Wystawcy
Centrum Ochrony Mokradeł
Miesięcznik ,,Dzikie Życie"
Birdwatch.by
Fundacja Przystań Wisła
Instytut Środowiska Leśnego i Rolniczego PAN
Wislawarszawska.pl
Kampinoskie Bagna
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce

IMAG0811A.jpg

IMAG0812A.jpg

IMAG0825a_0.jpg

z Jackeim i Marcinem2.jpg

IMAG0839A.jpg

Orsynia, Tomek 3.jpg

z Ania Sierpinska 2.jpg

DamnNation czyli jak budowanie zapór zniszczyło  rzeki w USA.jpg

Przypisy:

1. Źródło: Ekologia.pl

Relacja z poszczególnych wypowiedzi prelegentów na zaprzyjaźnionym blogu

http://krainawedrujacychwysp.blogspot.com/2017/02/relacja-z-tegorocznych...

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer