Wyścig z czasem w Mes Aynak

W położonym na południowy wschód od Kabulu Mes Aynak archeologowie i konserwatorzy zabytków toczą walkę z czasem.
Ten zupełnie wyjątkowy kompleks świątynny, z czasów greko-indyjskiej kultury Gandhary za około rok wraz z okolicznymi wioskami zostanie zrównany z ziemia przez China Metallurgical Group, i przekształcony w odkrywkową kopalnię miedzi.

Mes Aynak było położone w pobliżu Jedwabnego szlaku i odegrało ważną rolę w upowszechnianiu buddyzmu w dawnych Chinach.
Prócz świątyń i klasztorów buddyjskich znajdowała się tam również świątynia zorastryjska (co wiele mówi o różnorodności i poszanowaniu dla odmienności w kulturze greko-indyjskiej) a także starożytna kopalnia miedzi.
Nazwa "mes Aynak" znaczy właśnie "małe źródło miedzi". Niestety jak się okazało jest to "wielkie źródło miedzi". Pod świątyniami i zabytkami znajdują się drugie największe na świecie zasoby miedzi, o wartości szacowanej na 40 miliardów dolarów.
Rząd afgański sprzedał prawa do wydobycia miedzi CMG w kwietniu 2008 roku, za 3 mld dolarów. Na skutek presji międzynarodowej na ocalenie zabytków tego wyjątkowego sanktuarium jak i zagrożenia atakami talibów (paradoksalnie, talibowie którzy niszczyli w okresie swojej największej władzy zabytki buddyjskiego Afganistanu, tym razem przyczynili się do ich ocalenia) prace górnicze zostały zawieszone. Najprawdopodobniej jednak rozpoczną się przed końcem tego roku. Archeologowie i historycy toczą wyścig z czasem dokumentując zabytki i wywożąc wszystko co się da.
Wiadomo jednak, że tylko 10% tego miejsca zostało zbadane, 90% zostanie na zawsze nieznane i utracone.

Dziedzictwo Mas Aynak to dziedzictwo jednej z najwspanialszych kultur w dziejach ludzkości. Kultury łączącej grecka sztukę i filozofię z Nauką Buddy. Kultury zniszczonej przed stuleciami przez najazdy barbarzyńców a dziś jej dziedzictwo, wspólne dobro całej ludzkości, dziedzictwo pokazujące nam że różne kultury i narody mogą się pokojowo przenikać i inspirować swój rozwój zamiast wyniszczać, jest z premedytacją niszczone przez barbarzyńców spod znaku władzy pieniądza.
Charakterystyczne i symptomatyczne jest, ze zbrodni tej dokonuje chiński koncern. Reżim w Pekinie nie tylko jest przeniknięty do szpiku kości żądzą władzy i pieniędzy, jest także pełen nienawiści do wszelkich form duchowości, szczególnie buddyjskiej, słusznie uważając że naród duchowo wolny i silny jest w stanie obalić każdą dyktaturę.

Wyzwolenie od dyktatury "greed is good" jest jedynym sposobem na pokonanie tak reżimu KPCh jak i dyktatury pieniądza niszczącej nie tylko zabytki Mes Aynak ale dziedzictwo kulturowe, duchowe wszystkich światowych kultur i tradycji. Jest też jedynym sposobem na zatrzymanie szaleńczego pędu ku zagładzie i wyniszczeniu planety.
W naszych czasach to demon chciwości stał się najgroźniejszym i najpotężniejszym demonem opętującym jednostki i całe narody. Starożytne buddyjskie nauki takie jak chod, nauki o rozwijaniu bodhiczitty uzupełnione o współczesną praktykę buddyzmu zaangażowanego są najskuteczniejszą metodą na pokonanie tego demona.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer